Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V nové nádrži se lidé nevykoupou, ale zkrášlí jim místa, kde žijí

Bohdalín – V malé obci Bohdalín, která se rozprostírá západně pět kilometrů od města Kamenice nad Lipou, buduje občanské sdružení Provital vodní nádrž.

22.4.2015
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: vlp

Během několika let toto sdružení v obci už vybudovalo nebo obnovilo několik tůní, cest a podél nich zasadilo některé ovocné stromy.

„Myslím si, že rybníků tu máme už dost a mrzí mě, že se ty nové budují přímo v obci. Lepší by bylo, kdyby se udělaly někde na okraji. Tam, co budou tůně, jsme chtěli udělat fotbalové hřiště, ale obec tento pozemek nevlastní, takže potom samozřejmě záleží na vlastníkovi," komentuje starosta obce Josef Staněk. Ten také dodal: „Ve vesnici máme tři obecní rybníky s osmi hektary vody, potom další dva, které jsou soukromé, a dále potom Stržený rybník, který také patří do katastru obce."

Jan Brabec, předseda občanského sdružení Provital, který celý projekt řídí, začal budování nádrže vyřizovat v roce 2003. „Zařizoval jsem všechna povolení, výkupy, projekty, předělávání projektu kvůli sousedům a tak dále. S budováním se začalo 1. ledna 2014, kdy už bylo vše vyřízené," vysvětlil Brabec, který nádrž nebuduje pro intenzivní chov ryb ani k veřejnému koupání, ale čistě ke zkrášlení a oživení prostředí.

„Revitalizační nádrží chci tuto louku, která byla předtím poměrně chudá, trochu zvelebit, oživit, a zkrášlit tak celkové prostředí. Myslím si, že další rybník na koupání by se zde stejně ani nevyužil. V létě se mohou lidé koupat v krásném přírodním rybníku Fýfar, ale moc místních tam nepotkávám. Většina lidí má stejně na svých zahradách umělý bazén, do kterého narvou tablety s chlorem, a v tom se pak koupou," uvedl Brabec.

K nápadu vybudovat v Bohdalíně další vodní plochu ho inspirovaly několik desítek let staré mapy. „Když jsem tento pozemek v roce 1999 koupil, měl jsem představu, že zde nějaké rybníky vybuduji. Na internetu jsem se díval na sto padesát a více let staré mapy Bohdalína, kde jsem viděl, že na těchto místech dříve nějaké rybníky byly," řekl Brabec.

Podle něj se nádrž naplní zhruba devíti tisíci kubíky vody. „Stavebně je to hotové. Teď už jenom musíme kolem nádrže zasít trávu. Slavnostní otevření nádrže neplánuji. Pouze proběhne kolaudace stavby," dodal Brabenec.

Denisa Šimanová

Autor: Redakce

22.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení