Jedním z nich je i David Sulaiman, který mluvil o tom, co se na lednové obloze lidskému oku ukáže.

„Několik lednových dnů už uběhlo a s nimi je pryč i nejzajímavější úkaz tohoto měsíce – meteorický roj Quadrantidy. Ne každému, kdo chtěl v noci z pátku na sobotu pozorovat padající hvězdy, se však poštěstilo, protože byla obloha chvílemi zatažená," vzpomněl na konec minulého týdne David Sulaiman.

Zmínil také jinou astronomickou událost, která nastala teprve před několika dny. Jupiter byl čtvrtého ledna nejblíže Zemi. Den nato pak nastaly nejlepší podmínky pro jeho pozorování, protože byl v opozici se Sluncem. Planeta a hvězda tak byly při pohledu ze Země na opačných stranách oblohy a Jupiter byl Sluncem nejlépe osvětlen. „Pořád je ale k pozorování největší planety sluneční soustavy vhodná doba. Je vidět celou noc a je to v této době po Měsíci nejjasnější objekt noční oblohy," doplnil mladý astronom.

Dobré podmínky začínají být podle jeho slov také ke sledování Marsu. „Bude vycházet po půlnoci. Okem je vidět červený puntík, ale malým dalekohledem, třeba triedrem, už můžeme rozeznat kolečko," poradil, jak si prohlédnout sousední planetu.

Zajímavými objekty lednové oblohy jsou také Venuše a Saturn, stačí si o víkendu přivstat nebo si ve všední den zpestřit cestu do práce. „Saturn vychází k ránu a i v malém dalekohledu se dá rozeznat jeho prstenec. Koncem měsíce začne vycházet Venuše jako Jitřenka. Kolem sedmé hodiny, kdy lidé chodí do práce, už by na východním obzoru měla být vidět," poukázal David Sulaiman na viditelnost dalších planet.
Mezi 23. a 26. lednem bude na obloze vidět seskupení čtyř jasných objektů. V jednom místě oblohy se budou nacházet Mars, Saturn, Měsíc a Spica – jasná hvězda souhvězdí Panny. „Určitě budou v lednu vidět také zimní souhvězdí. Mezi nimi kraluje Orion. Je to nejznámější souhvězdí, které je teď viditelné. Kousek od něho se nad jižním obzorem nachází po Slunci nejjasnější viditelná hvězda Sirius. Za povšimnutí stojí také souhvězdí Býka s hvězdokupou Plejády," pokračoval člen astronomického klubu.

V souvislosti s poznáváním vesmíru se letošní leden také vymyká jedním výročím. 26. ledna 2014 totiž uplyne deset let ode dne, kdy na Marsu přistála sonda Opportunity. Pracovat začala o pět dnů později a od té doby posílá na Zemi své poznatky z geologického průzkumu povrchu planety. Ze Země Opportunity odlétla 8. července 2003.

Veřejná pozorování na leden Astronomický klub Pelhřimov neplánuje, ale kdo chce mít jistotu, že žádné nepropásne, může se na jejich webu astroklub.cz zaregistrovat a nechat si informace průběžně posílat.

Přednáška v knihovně
Ve čtvrtek 30. ledna bude v pelhřimovské knihovně přednášet Jakub Hraníček z Astronomického klubu Pelhřimov. Jeho přednáška se jmenuje Astronomické úkazy v roce 2014 a všichni, kdo se na toto téma chtějí něco dozvědět, si ji mohou přijít poslechnout v 17 hodin do hudebního oddělení knihovny.

Astronom představí také planetku Počátky

Astronom Miloš Tichý je vedoucím observatoře na Kleti a zároveň jedním z nejúspěšnějších „lovců" planetek v České republice. Připsal si na své konto více než 500 objevů a spoluobjevů.

Dnes v 18 hodin zavítá do svého rodného města Počátek, po němž nedávno pojmenoval  jednu z nově objevených planetek. Jeho přednáška se koná v klubovně kulturního zařízení města a je zasazená do cyklu Cesty za poznáním, který běží vždy první čtvrtek v měsíci.
„Povídat si budeme o planetce Počátky i o novinkách v Hvězdárně a planetáriu České Budějovice s pobočkou na Kleti," uvádí na webu vedoucí kulturního zařízení města Ludmila Marková.

Planetku Počátku, označenou číslem 14974, objevil Miloš Tichý 22. září 1997 na kleťské observatoři. Její snímek pak byl pořízen v noci z 18. na 19. ledna 1999.