Zajímavostí je, že na modernizaci tamní sjezdovky dlouhodobě přispívaly i okolní obce. Sjezdaři ji mohou vyzkoušet už v sobotu. Provozovatelem sjezdovky je TJ Start Lukavec. Jak uvedl její předseda Vladimír Mareš, nyní finišují závěrečné přípravy, aby mohl být v sobotu zahájen zkušební provoz, který prozatím proběhne pouze na polovině sjezdovky.

Celý vlek o délce 250 metrů má pak být pro kvalitnější lyžování znovuotevřen příští sobotu. V nejbližších dnech bude také upravena webová stránka, která má poskytovat aktuální informace z místa.

TJ Start Lukavec už disponuje jedním sněžným dělem, druhé se brzy přidá. Nyní je díky technickému zasněžování na svahu asi 20 až 40 centimetrů sněhu. Celkem se podle Vladimíra Mareše do sjezdovky investovalo téměř 600 tisíc korun, jen loni to bylo 440 tisíc. Pomohla krajská dotace, brigádnické hodiny dobrovolníků, sponzoři a také příspěvky celkem jedenácti přilehlých obcí seskupených do neformálního sdružení. Jak uvádí Mareš, účet byl trans-parentní a starostové byli o průběhu prací na sjezdovce průběžně informování.

„Každá obec ročně po dobu čtyř let přispívala částku dvaceti korun za obyvatele, náš městys navíc schválil 60 tisíc korun na koupi staršího sněžného děla," říká starosta Lukavce František Pinkas.

Ten modernizaci sjezdovky vítá hlavně jako výbornou příležitost pro rodinné lyžování s dětmi. „Děti se tam naučí základy lyžování, a když pak pojedou se školou na kurzy na hory, budou mít náskok před ostatními," doufá Pinkas. TJ Start Lukavec má už dohodu se základními školami v okolí, že by právě jejich žáci mohli křešínský vlek na předlyžařské kurzy využívat.

I sousední kraj

Protože v okolí vlek s umělým sněhem není, předseda Mareš věří, že Křešín přiláká klientelu z okruhu asi třicet kilometrů, tedy včetně lyžařů ze Středočeského kraje.

Jak předseda TJ Start zdůrazňuje, díky technickému sněžení by se měla prodloužit doba lyžařské sezony. Delší je teď i provozní doba vleku (viz rastr), i když podle Mareše ještě může dojít k úpravám.

Cena jízdného se mírně zvýšila, základní varianta dvaceti jízd vyjde na 70 korun pro dítě do patnácti let a na 90 korun pro dospělého.
Platí se bezkontaktní čipovou kartou, záloha na ni je sto korun. Lze si ale navolit i další varianty, třeba dopolední nebo noční lyžování za umělého osvětlení.

Svah v Křešíně je pro lyžování využíván s přestávkami od roku 1986. Provoz sjezdovky byl dosud zcela závislý na přírodních podmínkách.

Provozní doba:

DOSUD:
pondělí: zavřeno
úterý až čtvrtek: 15 – 18 hodin
pátek: 15 – 19 hodin
sobota: 10 – 19 hodin
neděle: 10 – 18 hodin

NOVĚ OD TÉTO SOBOTY:
pondělí: zavřeno
úterý až pátek: 12 – 18 hodin
sobota: 10 – 18 hodin plus večerní lyžování do 21 hodin
neděle: 10 – 18 hodin plus večerní lyžování do 20 hodin