Stavební práce na novém objektu trvaly od loňského října do letošních prázdnin. „Nové prostory pro mateřskou školu jsme nutně potřebovaly, jsme rádi, že je přístavba hotová,“ řekl ředitel Základní školy a Mateřské školy Košetice Jaroslav Skolek.

Do košetické mateřské školy bude v začínajícím školním roce docházet 72 dětí. Základní škola v obci, která je organizačně pod jednou střechou s předškolním zařízením, má v současnosti 150 žáků.

Aktuálně skončené stavební práce doprovázel pochopitelně přechodný diskomfort pro děti, učitelky a rodiče. „Nebylo to samozřejmě lehké, museli jsme děti během stavby dočasně přesunout do budovy školy, aby je neobtěžoval hluk ze stavebních prací,“ přiblížil dění v předešlém školním roce ředitel Skolek.

Protože v posledních letech dětí v Košeticích přibývalo, potýkala se škola s tím, že se hlásilo do mateřské školy více dětí, než mohla školka kapacitně pojmout.

Situace už byla tak neúnosná, že obec musela zřídit provizorně dětský útulek. „Na ten se nevztahují tak přísné normy jako na zařízení předškolního vzdělávání. Dětem, které se nevešly do školky, jsme zkrátka vyhradili jednu třídu školní družiny na základní škole. Do budovy mateřské školy pak děti docházely na jídlo nebo na různé akce jako divadelní představení. Nebylo to ideální, ale jediné možné řešení, abychom rodičům nějak pomohli,“ popsal předešlé období Jaroslav Skolek.

Po dokončení investice za devatenáct milionů korun, započítána je stavba i vybavení, se kapacita mateřské školy v obci zvýšila na 84, zařízení tak bude v letošním roce disponovat i určitou rezervou.

Díky přístavbě a nástavbě mateřské školy jsou nyní všechny děti v jedné budově. V ní se nachází nejen jedna nová denní místnost, ale také dvě šatny, dvě ložnice, sociální zázemí, jídelna a kancelář pro učitelky.

Obec, která je investorem nového objektu, dala na rozšíření mateřské školy 1,9 milionu korun, zbytek nákladů pokryla dotace. „Obci s investicí pomohla evropská dotace ve výši devadesáti procent výdajů,“ doplnil Otto Martínek ze společnosti G-PROJECT, která pro obec dotaci zajišťovala.

Ilustrační foto
Program pro sídliště kvůli dešti Hodina H přesunula