Na oplátku si v lístkovnici může vybrat semínka jiných rostlin, které mu na zahradě chybí. Humpolecká knihovna se totiž přidala k novému projektu, a to k takzvané Semínkovně, která podporuje svobodnou výměnu osiva mezi nadšenými zahrádkáři.
Pokud by někoho napadlo, co má knihovna se zahrádkářstvím vlastně společného, odpovědí se mu dostane hned několik. „Se semínky je to jako s knihami. Vezmete si je a až se vám po zasazení vrátí ta nová, tak je odnesete zpět do knihovny," usmála se Blanka Jiskrová, iniciátorka Semínkovny v Humpolci.

Vedoucí knihovny Ludmila Trnková dodala, že by také rádi přilákali nové čtenáře, které by třeba mohlo zaujmout, že v knihovně mají nejen semínka, ale i oddělení knih o zahradničení. „Jde o dlouhodobý projekt, který bychom chtěli rozvíjet. Plánujeme například přednášky o zahradničení s odborníky nebo jarní a podzimní burzy. Vše se bude odvíjet od zájmů lidí. Už dnes se mě čtyři čtenáři ptali, co to vlastně Semínkovna je," uvedla Trnková ve středu večer při slavnostním otevírání Semínkovny. První příspěvek přinesla místostarostka města Lenka Bartáková, a to jarní cibuloviny. „O Semínkovně jsem se dozvěděla z novin. Kontaktovala jsem knihovnu, protože jsem sama chtěla přispět něčím ze své zahrádky," řekla Bartáková.

Semínka budou zahrádkáři ukládat do lístkovnice, která dříve sloužila v knihovně pro katalogizaci. Skříňka je umístěná v chodbě před vstupem do oddělení pro dospělé čtenáře. Nad ní visí nástěnka s dalšími užitečnými informacemi a také se speciálními pytlíky, do kterých přijdou věnovaná semínka.

Blanka Jiskrová ještě upozornila, že zahrádkáři by měli přinášet kvalitní osivo, o němž vědí, že se mu v podmínkách našeho kraje daří. Zájemci se mohou s ostatními podělit třeba i o rodinné rarity, které se u nich přenášejí z generace na generaci.