Do Kamenice se tento klavírista vrací pravidelně i jako člen poroty Mezinárodní Novákovy klavírní soutěže.
V jeho dnešním vystoupení vyslechnou návštěvníci recitálu skladby Frederica Chopina a jeho učitele Václava Viléma Würfela.

Všeobecně se soudí, že Chopinovým jediným učitelem byl Čech Vojtěch Živný, který jej vyučoval od jeho šesti let až do dvanácti. Martin Vojtíšek si však dal za úkol vypátrat, kdo mladého Frederica v jeho hudební dráze dále ovlivnil. Hledání v českých, polských, německých a rakouských archivech přineslo své ovoce, a na světlo znovu vypluly zapomenuté skladby českého klavírního virtuosa a skladatele Würfela, který byl blízkým přítelem Chopinovy rodiny, vyučoval mladého klavíristu na Varšavské konzervatoři, a  organizoval i jeho první zahraniční koncert ve Vídni v roce 1819.

Klavírista Martin Vojtíšek sklidil s Würfelovými sklad᠆bami velký úspěch v Paříži a také v New Yorku. V roce 2011 vydal jediné album s výběrem jeho nejvýznamnějších děl.

Dnešní Vojtíškův recitál bude v Kamenici nad Lipou natáčet i Česká televize, a ti, kteří nestihnou živé vystoupení, si mohou koncert vyslechnout 11. listopadu na kanálu ČT Art.