Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Kamenici se sejdou nejlepší klavíristé světa

Kamenice nad Lipou – Opět po roce se budou v Kamenici nad Lipou sjíždět mladí talentovaní klavíristé z různých koutů světa. Během celého víkendu se totiž v kamenickém kulturním domě uskuteční osmý ročník mezinárodní Novákovy klavírní soutěže.

26.5.2017
SDÍLEJ:

Mezinárodní klavírní soutěž Vítězslava NovákaFoto: Archiv města Kamenice nad Lipou

Klavírní soutěž, která nese název po známém hudebním skladateli, rodáku z Kamenice nad Lipou, ale využijí nejen zástupci města k dalšímu plánování spuštění Ústavu pro propagaci díla a odkazu Vítězslava Nováka. Ten by měl víceméně nahradit již zaniklé občanské sdružení Mezinárodní společnost Vítězslava Nováka.

„Ústav už je, dá se říci, předspuštěný. Máme připravené stanovy i všechno, co je potřeba k zapsání ústavu do rejstříku. Během soutěže budeme také domlouvat poslední pozice jednotlivých funkcí,“ prozradil místostarosta Kamenice nad Lipou Jaromír Pařík aktuální situaci, která se týká finálních příprav uvedení ústavu do provozu.

Ústav se bude nadále zabývat soustavným šířením skladatelského a pedagogického odkazu Vítězslava Nováka v českém i mezinárodním kontextu. „Ústav bude iniciovat koncertní činnost zaměřenou na interpretaci Novákova díla, podněcovat badatelskou, publikační a přednáškovou činnost směrovanou ke kompozičnímu dílu Vítězslava Nováka a jeho žákům a nadále připravovat každoroční Mezinárodní Novákovy klavírní soutěže,“ vyjmenoval Pařík. Dodal také, že účelem zmíněné koncertní činnosti je, aby se Novákovo dílo hrálo víc a víc o něm bylo slyšet nejenom u nás, ale i ve světě. 

Vedle toho město plánuje i stálou expozici věnovanou svému rodákovi, která by mohla najít místo v právě vznikajícím kamenickém pivovaru. „Pivovar se staví, ale ještě tam jsou nějaké další stavební problémy a nedořešené majetkové vztahy vlastníka pivovaru s vlastníkem vedlejší restaurace. Takže až se tato věc dořeší, tak teprve bude aktuální výstavní sál v pivovaru,“ informoval Pařík.

Ti, kteří by měli zájem na víkendovou mezinárodní Novákovu klavírní soutěž zavítat, se kromě vystoupení jednotlivých soutěžící mohou těšit například na sobotní koncert francouzského pianisty Patricka Hemmerlé, který vystoupí od 18 hodin. „Patrick Hemmerlé hraje nejtěžší Novákovo klavírní dílo, a to pětivětou báseň v tónech Pan. To ale zahraje velice málo pianistů, takže i to svědčí o jeho kvalitách,“ lákal návštěvníky Pařík.

Součástí programu soutěže bude i dnešní přednáška s video prezentací. Přednášku na téma O literárních inspiracích Vítězslava Nováka povede Marie Fronková.

Autor: Denisa Šimanová

26.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení