„V současnosti probíhají bourací práce. Celá rekonstrukce by měla být hotová do konce října," řekl starosta obce Pavel Kutiš. V budově stojící v centrální části obce vedle kostela se v současnosti nachází pošta a klubovna tamní pionýrské skupiny Jitřenka Kaliště. Po rekonstrukci budou v prvním patře dvě klubovny. Jedna právě pro pionýry a druhou budou moci využívat další místní spolky a organizace. V přízemí bude nadále pošta, a navíc zde nově vznikne studio s kadeřnickými a kosmetickými službami či rehabilitací.

„Tento záměr vznikl na základě anket, které v naší obci v minulých letech prováděli někteří vysokoškoláci v rámci svých diplomových prací, další anketu zajišťoval Svaz měst a obcí, a jednu anketu dělala přímo obec," vysvětlil starosta. Druhým a hlavním důvodem rekonstrukce je ale havarijní stav budovy. V pionýrské klubovně hrozilo zřícení stropu. „Na stěnách se tvořila plíseň, takže po opravách zde bude určitě lepší prostředí," zmínila pracovnice pošty Ilona Žatečková, která ocenila i obnovu kluboven, jelikož její děti jsou členy pionýrské skupiny. Členové Jitřenky se nyní schází v náhradních prostorech, v rodném domě Gustava Mahlera.

Podle starosty obce je rekonstrukce také přínosná proto, že se tak zkrášlí veřejné prostranství obce. Z vnější strany budovy přibude nový výrazný prvek, a to schodiště do prvního patra. „Projekt se mi velmi líbí nejen vizuálně, ale osobně se těším ještě na to, že v obci budeme mít kadeřnictví a další podobné služby, za kterými lidé nebudou muset dojíždět do města," vyjádřila se jedna z obyvatelek obce Marie Nováková.

Dotace napotřetí

O provozovatelích služeb a vybavení se však teprve bude jednat. „Konkrétní vybavení bude záviset hlavně na stavu financí obce," uvedl Kutiš.

Opravy budovy vyjdou na šest a půl milionu korun. Dotace na zateplení z fondů Evropské unie činí přibližně 900 tisíc korun. Projekt se připravuje už od roku 2008. „O dotace jsme žádali předtím už dvakrát, ale až napotřetí to vyšlo," zdůvodnil tuto skutečnost starosta obce a dodal, že náklady jsou pro obecní rozpočet velkou zátěží, která se ale určitě vyplatí.

Zuzana Rodová