„Situaci řeším přibližně dva roky. Nejprve jsme na problematické přecházení upozorňovala na odboru dopravy jen ústně, v prosinci roku 2016 jsem podala první písemnou žádost. Jednala jsem na investičním odboru, písemně i s Ředitelstvím silnic a dálnic Jihlava,“ zavzpomínala Marcela Stará, iniciátorka petice. „Musím říci, že mi na úřadech dávali vesměs za pravdu, ale situace se nezměnila. Proto zkoušíme, jestli pomůže petice,“ dodala Stará.

Humpoleckou ulicí, která je na samém okraji Pelhřimova, vede jedna z hlavních a tudíž i frekventovaných silnic ve směru od Humpolce. Kromě toho se ve zmíněné ulici nalézá i zadní vchod do nemocnice a v blízkosti se mimo jiné rozkládá například zahrádkářská kolonie.

Jediné, co v této lokalitě v současné chvíli ale chybí, je právě přechod pro chodce. Jak iniciátorka petice upozorňuje, nejbližší je až na křižovatce u bývalé Rekrei.

Petice s podpisy poputuje do rukou vedení města. „S peticí se obrátíme na pana starostu s prosbou, aby ji předal kompetentním odborům. Silnice je sice kraje, ale dopravní značení je v kompetenci příslušné obce,“ popsala plány Marcela Stará.

Petici lze podepsat od 15. března do 15. dubna na přibližně 13 místech ve městě a také je od stejného termínu dostupná v online podobě na internetu.

Celou záležitostí, bez ohledu na petici, se ale zástupci města budou předběžně zabývat už i dnes. „Dopravní situace na Humpolecké ulici bude projednána ve středu 11. dubna na poradě s vedením města Pelhřimova,“ potvrdila informaci Andrea Unterfrancová z odboru informačních a komunikačních technologií Městského úřadu Pelhřimov.

Již na konci března, tedy zhruba v polovině doby, kdy bylo možné petici podpořit, se pod návrh podepsalo více než 300 lidí. „Žádný cíl, co se týče podpisů nemám. Jen chci ukázat, že se tento problém netýká jen lidí, kteří v této lokalitě bydlí nebo chodí do práce, ale i řidičů, kteří tudy jezdí autem a vidí, jaká je zde situace,“ přemítala Marcela Stará.

K návrhu se lidé připojují i nadále. „Petici jsem podepsala více méně z osobních důvodů. Moji prarodiče vlastní zahradu na Humpolecké ulici a musí přes silnici přecházet, což při dnešním provozu není jednoduché. Zpomalovací semafor nebo přechod pro chodce by nejen jim cestu usnadnil,“ vysvětlila Monika Kotenová důvod, proč i ona petici podpořila. Doufá, že se na základě tohoto podnětu začne něco dít.

Sama iniciátorka kladné ohlasy potvrzuje také. „Pár řidičů sice podotklo, že semafor jim zpomalí cestu do práce, ale petici podepsali, pro bezpečnost chodců. Většinou každý, koho osobně oslovím a vysvětlím, o co nám jde, petici podepíše,“ konstatovala Marcela Stará.

Pokud by zmíněná petice měla úspěch, mohl by se v Pelhřimově v budoucnu objevit další zpomalovací semafor, který zbrzdí řidiče nedodržující padesátikilometrovou rychlost a donutí je sundat nohu z plynu.
Jeden byl již v roce 2012 instalován v ulici Slovanského bratrství, kudy vede hlavní tah ze směru od Jihlavy do Pelhřimova.