Humpolečtí i obyvatelé místních částí města tak letos za vodné a stočné zaplatí stejnou částku jako loni. „Díky dobrému hospodaření zpracovatele vody i provozovatele vodovodů a kanalizací v regionu zůstává cena vodného a stočného pro Humpolec na 69,05 korunách za metr krychlový,“ informovala mluvčí humpolecké radnice Aneta Slavíková.

Výši poplatku za vodné a stočné každoročně schvaluje rada města po jednání s provozovatelem vodovodů a kanalizací, jímž je firma Vodak Humpolec. „Pro Humpolec je výhodou, že díky členství v Družstvu Pevak, z jehož vodovodu HUPEPA vodu nakupuje, má vodní hospodářství ve vlastních rukách,“ podotkl starosta města a zároveň člen představenstva Pevaku Karel Kratochvíl.

Dodal, že se kromě dlouhodobější stability cen vodného a stočného výrazně daří také investovat do modernizace vodovodních a kanalizačních sítí ve městě. „Jako příklad pro letošní rok mohu uvést plánovanou opravu vodovodu a kanalizace v lokalitě křižovatky ulic Pražská, Zahradní a Okružní. Kraj Vysočina jakožto vlastník silnice tam chystá stavbu kruhového objezdu i opravu povrchu vozovky a město se připojí právě s opravou sítí, chodníků a veřejného osvětlení. Do modernizace vodovodní a kanalizační sítě podle návrhu rozpočtu zainvestujeme zhruba třicet milionů korun,“ uvedl Karel Kratochvíl.

I obyvatelé humpoleckých místních částí zaplatí za vodné a stočné stejně jako loni. Domácnosti ve Vilémově a na Rozkoši uhradí celkem 69,05 korun. Levnější voda je pak ve Světlici, v Plačkově, Krasoňově, Hněvkovicích a Petrovicích, kde odběratelé platí 58,75 korun.

Nižší částku za vodné a stočné platí pravidelně ve Světlici, v Plačkově, Krasoňově, Hněvkovicích a Petrovicích proto, že tamní obyvatelé musí na vlastní náklady zajistit likvidaci kalu z odpadních vod, což se týká i domovních čistíren. V místních částech, kde není kanalizace, tedy ve Světlickém Dvoře, v Kletečné a Lhotce, vyjde voda ještě levněji. Lidé totiž platí pouze vodné ve výši 48,81 korun.

Humpolec využívá jednak vlastní zdroje vody, a jednak vodu dokupuje z vodovodu HUPEPA Družstva Pevak. V posledních letech se kvůli suchu otáčí poměr vlastní a nakoupené vody. „Znamená to, že město už musí více vody nakupovat ze společného zdroje napojeného na Želivku, což je pro městský rozpočet dražší. Nicméně vzhledem k tomu, že Humpolec není závislý pouze na vlastních zdrojích, omezení dodávek pitné vody podle současného výhledu nehrozí,“ prozradil humpolecký starosta Karel Kratochvíl.

Naopak v Kamenici nad Lipou mění ceny vodného a stočného pravidelně každým rokem podle dlouhodobého plánu. I letos si tedy Kameničtí a obyvatelé místních částí za vodu trochu připlatí. „Cena vodného pro město a místní části Vodná, Gabrielka, Antonka a Pravíkov se letos zvýšila o korunu, takže tamní obyvatelé letos zaplatí 36,50 koruny za kubík. Cena stočného pro město a místní část Gabrielka, která je také o korunu vyšší, činí 24,50 koruny za kubík. Stočné na Vodné vychází letos na 12,25 koruny za kubík,“ informoval starosta Kamenice nad Lipou Jaromír Pařík.