Nejprve se asi 30 lidí sešlo na Tyršově náměstí, kde před sochou T. G. Masaryka zapálili svíčky. Mezi příchozími převládala starší a střední generace.
„Mladí tu dobu před rokem 1989 nechápou a starší si ji idealizují. Měli práci a nezajímalo je, že tomu předcházelo znárodňování a procesy s nevinnými," řekla starší účastnice.
U pomníku ale nechyběli ani mladí. „Roku 1989 mi byly dva roky. Přišla jsem spíš ze zvědavosti podpořit to, co se tehdy odehrálo. Říct tenkrát svůj názor vyžadovalo odvahu. Nemůžu dobu předtím porovnat s tou dnešní, ale věřím, že teď se máme dobře," sdělila Patricie Nováková z Kališť.
Nad hlavami dvou lidí se také objevily dvě „červené karty", kterými včera hlavně lidé ve velkoměstech vyjadřovali nespokojenost s prezidentem.
„Viděli jsme to v televizi a nechali jsme se inspirovat," uvedl Vilém Jenč z Humpolce, kterému vadí nejen Zemanovy vulgarismy, ale i některé jeho další vystoupení.
Jeden účastník měl na klopě trikoloru. Oslovili jsme dalšího, který měl stužku „Proti ztrátě paměti" s kresbou ostnatého drátu. „Je dobře výročí připomínat pořád dokola, protože ideje se vytrácejí. Lidi zaslepuje vidina kusu žvance a zapomínají na to nejdůležitější: na svobodu," zdůvodnil zmíněnou stužku Jiří Maryška, který je smutný z toho, že polistopadový vývoj kriticky hodnotí tři čtvrtiny lidí.
Účastníci piety se pak přesunuli do kina, kde proběhla vernisáž výstavy o průběhu „sametové revoluce" v Humpolci. Vernisáže se zúčastnilo asi 40 lidí. Jak řekli pořadatelé výstavy, manželé Marcela a Vojmír Kubíčkovi, expozici pojali čistě jako místní, i když na jednom panelu jsou také vysvětleny Charta 77, petice Několik vět a další události.
Největší zájem vzbuzovaly fotky z tehdejších humpoleckých manifestací, podpisy pod prohlášení Občanského fóra či rezoluce podniků jako Sukno, Okresního stavebního podniku, pekárny, pivovaru a dalších. Dokumenty zapůjčil Vojmír Kubíček, místní muzeum a okresní archiv.
Výstava otevřená do 30. listopadu zmiňuje i místního rodáka I. M. Jirouse, s jehož tváří na plakátu se tehdejší aktéři nechali v Praze vyfotit.
Po vernisáži se v kině konal koncert Ivana Hlase, který hrál v komorní sestavě s houslistou Olinem Nejezchlebou a kytaristou Norbim Kovácsem. Publikum čítalo asi 70 lidí.