Jasno by mohlo být už dnes večer, kdy se vyjednavači za ODS, HumpolecGo! a KDU-ČSL mají sejít znovu. „Hledáme co nejlepší možné řešení pro budoucí personální obsazení radnice i nové rady města, tak aby nové vedení města dobře fungovalo. Proto jsme se dohodli, že se sejdeme ještě jednou v pátek večer,“ informoval lídr v Humpolci vítězné ODS a pravděpodobně budoucí starosta města Karel Kratochvíl.

Středeční jednání charakterizoval jako věcné. „Nemáme mezi sebou žádné spory, nepřetahujeme se o funkce,“ doplnil zprávu ze schůzky rodící se nové humpolecké radniční koalice.

Vítěz voleb v Humpolci nepřizval k jednání ANO, které skončilo ve volbách druhé a bude mít čtyři zastupitele. „Plně respektujeme, že jsme nebyli k jednání o povolebním uspořádání pozváni. Voliči nějak rozhodli a povolební vyjednávání vychází z tohoto rozhodnutí,“ poznamenal k vývoji v Humpolci Vlastimil Prokop, který vedl jako lídr voleb hnutí ANO.

ANO má čtyři mandáty, lídr Vlastimil Prokop se ale do zastupitelstva nedostal. Zastupitelé ANO skončili v opozici i po předešlých volbách, přestože před čtyřmi lety v Humpolci hnutí vyhrálo. Do povolebních jednání nezasáhnou ani KSČM a Starostové a nezávislí.

Pacovská synagoga.
Zachránci pacovské synagogy pokřtí knihu

Podle Kratochvíla je ještě ve hře varianta, kdy byla do koalice přizvána i ČSSD, která měla v minulém volebním období pět zastupitelů a dva místostarosty. Humpolecká ČSSD ale v letošních komunálních volbách propadla, když získala jen dva mandáty. Lenka Bartáková, která vedla ČSSD v Humpolci do voleb, potvrdila, že je i pro ni situace nejasná.

Trojkoalice ODS, HumpolecGo! a KDU-ČSL ale disponuje dvanácti mandáty, takže má většinu v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu zajištěnu.

Změna formátu obsazení klíčových postů se nechystá, město by mělo mít nadále starostu, dva místostarosty a sedm radních.

V Humpolci už úspěšní ve volbách hledají termín na důležitý povolební akt. „Ustavující zastupitelstvo by se mohlo konat 5. listopadu,“ doplnil informace z Humpolce Karel Kratochvíl.

V Pelhřimově si strany, které se začaly domlouvat na budoucí koaliční spolupráci už na prahu druhého říjnového týdne, daly čas do pondělí 15. října. „Sejdeme se v pondělí odpoledne, po tomto připravovaném jednání bychom mohli mít o budoucím uspořádání v Pelhřimově jasno,“ uvedl lídr vítězné ODS v Pelhřimově Ladislav Med.

V Pelhřimově se rýsuje jako nejreálnější čtyřkoalice ODS, TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD, která by měla třináct křesel v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu.