„Dá se říct, že čím je prosklená zastávka více naleštěná, tím je pro ptáky nebezpečnější,“ vysvětlil předseda sdružení Zelené srdce Pavel Koubek.

Většina prosklených autobusových zastávek na Vysočině představuje pro volně žijící ptáky smrtelné nebezpečí. „Velice málo na tom změní osamoceně nalepené siluety dravých ptáků. Pro opeřence je to pouze bod, kterému se vyhnou a do skla narazí o kousek dál,“ popsal rizika úmrtí ptáků Koubek.

Spolek tak přišel s řešením, jak volně žijící ptactvo na Humpolecku chránit. „Existuje hned několik variant. Důležité je, aby sklo bylo hustě polepeno. Dnes už existují i samolepky s ultrafialovým zářením, které jsou pro lidské oko takřka neviditelné, ale ptáci je vidí velice dobře,“ doplnil k ochraně Koubek.

Právě tuto metodu ochrany požilo sdružení na několika zastávkách v Humpolci. Jednalo se o investici v řádech stokorun na jednu zastávku. Humpolec je ale jen jedním z mála měst v kraji, kde se k prvkům na ochranu ptáků přistoupilo.

Nalepovací siluety dravců se využívají už řadu let, ne vždy však slouží správně svým účelům. O tvar samolepky se v tomto případě vůbec nejedná. UV samolepky tak představují účinnější řešení díky ultrafialovému světlu, které ptáci registrují mnohem lépe.

Sdružení Zelené funguje od roku 2007. Zaměřuje na ochranu drobných památek, krajiny, přírody a vztahu člověka k nim. Filosofie jejich činnosti vychází z křesťanského pohledu na svět. Sdružení se stará o kapli svaté Anny u Pelhřimova a vybírá peníze na další stavební práce. Během léta se spolek zasloužil i o výstavbu budek pro sýkory a netopýry.