Jak je známo, Miloš Zeman je milovníkem literatury, a tak se dalo předpokládat, že toto jméno nezůstane bez komentáře: „Zdravím ředitele, který se jmenuje Otakar Březina. Je to krásné jméno," zmínil prezident a dodal, že Otokar Březina je jeho oblíbený básník.

Před školou byly také dvě ženy v krojích, které Zemanovi nabídly koláčky. Prezident neodmítl a do jednoho z nich se před besedou s agrárníky zakousl. Na úvod besedy Miloš Zeman podotkl, že si je vědom toho, že zemědělci živý celý národ, za což jim děkuje.

Připomněl, že on sám pracoval v podniku Agrodat, kde zpracovával simulační modely pro zemědělce, takže i on sám se trochu jako zemědělec cítí a ví, že zemědělcům leccos dluží a dluhy se snaží splácet. Uvítal i výběr vína, s nímž připil na zdraví českému zemědělství. „Hm, veltlínské zelené, to je mé oblíbené víno. Buď jste byli dobře informováni, anebo zapracovala náhoda," usmál se prezident.

Při úvodním slovu Otakara Březiny, který přiblížil historii a současnost zemědělské akademie a kvitoval to, že v posledních letech se situace kolem zemědělského školství zlepšuje, si pozorně naslouchající Miloš Zeman neodpustil cigaretu.

V okamžiku, kdy ředitel zmínil, že humpolecká zemědělská akademie jako jedna z mála škol v republice vyučuje kynologii, prezident ožil. „Nedávno jsem si pořídil psa, takže už patřím do klubu pejskařů, a proto si toto zvlášť rád poslechnu," řekl Zeman.

Během neveřejné debaty s agrárníky vznikl před budovou školy spontánní nápad. „Dnes jsme jako paní učitelky dostaly od dětí kytičky. A jednu z nich darují žáčci druhých až čtvrtých tříd naší školy panu prezidentovi," prozradila učitelka z humpolecké Základní školy Hálkova Radka Bernardová.

I když program prezidentské návštěvy v Humpolci nenabídl setkání s veřejností, zhruba pět desítek lidí si před školou na prezidenta počkalo. Mezi nimi byly i Ivana Dalíková a Marie Zadníčková. „Na pana prezidenta jsme se přišly podívat plánovaně. Nikdy předtím jsme ho neviděly, jen v televizi, tak jsme zvědavé," shodly se s úsměvem dámy. Také mezi žáky se našli ti, kteří si prezidenta nenechali ujít. „Nejsme tu se třídou, ale ze zvědavosti jsme dorazili sami po vyučování," řekli Tomáš Čermák a Josef Kořínek z České zemědělské akademie.

Mnozí se zajímali také o to, jak vypadá prezidentské auto (černá Škoda Superb, pozn. red.). Některé z přihlížejících žen nezapomněly ocenit vzhled členů prezidentovy ochranky. Po besedě a předání kytičky Miloš Zeman pozdravil přítomné a vzápětí se rozloučil se slovy: „Za rok přijedu do Humpolce."

Obědové menu
Prezident si v Humpolci společně s pozvanými zástupci měst okolních obcí pochutnával na obědě ve Fabrika hotelu. Podle informací od Hany Pokorné právě z tohoto hotelu se podávalo následující čtyřchodové menu, které sestavil tamní šéfkuchař: pozornost podniku: přírodní šlehaný sýr s pažitkou a s domácím pečivem, předkrm: domácí paštika z kachních jater s ostružinovou redukcí, polévka: silný vývar z hovězího žebra se zahradní zeleninou a domácími nudlemi, oběd: srnčí hřbet na smetaně s žemlovými knedlíčky a brusinkovým chutney (čatní), dezert: pošírované hrušky s mátovým krémem.
Hana Pokorná dále prozradila, že hosté si velice chválili skvělý personál, příjemné prostředí a hlavně kvalitu jídel.