Investiční akce má podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) název I/34 Humpolec - Rozkoš, stoupací pruh. „Délka úpravy komunikace je jeden kilometr a jedná se v zásadě o doplnění okružní křižovatky před místní částí Rozkoš ve směru jízdy na Havlíčkův Brod a stoupacího pruhu pro těžká pomalá nákladní vozidla,“ informoval Deník mluvčí Jiří Veselý.

Upřesnil, že opatření má za cíl zlepšit plynulost dopravy a kapacitu silnice. „Podle posledního sčítání dopravy místem denně projede na 8500 vozidel, z toho asi 20 procent tvoří nákladní doprava,“ upřesnil Veselý s tím, že součástí plánované stavby budou také protihlukové stěny.

Lidé v Humpolci mají možnost, vylepšit si město. Ilustrační foto: Shutterstock
Komunitní zahrádka i vyvýšený záhon. Humpolec vyčlenil peníze na zvelebení města

Petr Kořenář bydlí a podniká v horní části Rozkoše. „Doufám, že u nás se stěny stavět nebudou,“ poznamenal. Jak upřesnil, prudký sjezd od Rozkoše do Humpolce a naopak prudké stoupání do Humpolce vidí opravdu jako problém. „Hlavně v zimě, kdy kamiony nemohou vyjet,“ upřesnil. Naopak hostinský Kamil Turek nevidí v okružní křižovatce nutnost. „Snad jen ten stoupací pruh v zimě, kdy napadne sníh,“ dodal.

Odhadované náklady na stavbu činí podle Veselého z ŘSD 68 milionů korun bez daně. „Tento odhad pochází ovšem z roku 2021. Je možné, že cena kvůli změnám projektu, například požadavků Krajské hygienické stanice a podobně, ještě poroste,“ poznamenal. Zahájení výstavby předpokládá ŘSD okolo roku 2030.

24/7 prodejna. Ilustrační foto.
Revoluce v nakupování: v Humpolci bude první obchod otevřený po celý den

Tématem stavby okružní křižovatky se ale město Humpolec zabývá už nyní. Ve městě se již uskutečnila veřejná prezentace. „Chodci, cyklisté a motoristé v Humpolci mají blíže k bezpečnějšímu průjezdu křižovatkou ulic Okružní, 5. května a Pod Vilémovem. Práce na přípravě okružní křižovatky a stoupacího pruhu na Rozkoš pokročily,“ informoval mluvčí humpolecké radnice Jiří Aujezdský.

Jak upřesnil, již v roce 2022 se zastupitelstvo města Humpolce usneslo na společném postupu při úpravě silnice I/34 s Ředitelstvím silnic a dálnic. Rozhodnutí předcházely tři roky diskuzí s ŘSD i s dopravními experty.

Na jejich doporučení vznikne na křížení ulic Okružní, 5. května a Pod Vilémovem okružní křižovatka. „Navrhované řešení zajistí především bezpečné přecházení silnice první třídy a zároveň také zpomalí provoz při vjezdu do města,“ řekl k tomu starosta Humpolce Petr Machek.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Zároveň silnice I/34 bude ve směru na Rozkoš rozšířena o stoupací pruh, který přispěje k plynulosti dopravy především v zimních měsících. Prudké stoupání je v zimě pro nákladní automobily obtížně sjízdné. Dochází k situacím, kdy kamiony kopec nevyjedou a zablokují silnici.

„Úsek na počátku začíná okružní křižovatkou, pokračuje přes prudké stoupání a končí všesměrovou stykovou křižovatkou, u které se bude napojovat stoupací pruh,“ doplnil projektant Miroslav Večeřa ze společnosti Dopravaprojekt.

Hrad v Ledči nad Sázavou. Foto: poskytla Vysočina West
Magnety pro turisty na Pelhřimovsku a Brodsku: hrady a muzeum rekordů

Podle mluvčího Aujezdského sníží nápor dopravy na Rozkoši protihlukové stěny. Na doporučení dopravních expertů dojde mezi Humpolcem a Rozkoší k snížení rychlosti motorových vozidel.

„Zvažováno je snížení rychlosti v rozmezí od 70 do 50 kilometrů za hodinu. Tato úprava maximální rychlosti by měla snížit bezpečnostní rizika při předjíždění vozidel před začátkem obce,“ vysvětlil starosta města Machek.