„Teď jsme takový problém řešili. Potřebovala jsem doktora pro syna a nakonec jsem byla úspěšná až v Brodě, kde pracuji. Takže, když syn bude nemocný, tak ho tam budu muset odvézt a potom ho zase přivézt zpátky domů. Když by byl doktor v Humpolci, tak by to bylo lepší. Navíc ta lékařka v Brodě říkala, že už čtyři roky přesluhuje, tak uvidíme, jestli si nakonec nebudeme muset najít někoho jiného,“ řekla Dana Hozlárová z Hněvkovic.

V minulém roce odešla v Humpolci do penze zubní lékařka, letos od října ze stejného důvodu přestala ordinovat další zubní lékařka a také dětský lékař. „Ze specialistů chybí například interní nebo kožní lékař. Sami odcházející doktoři shánějí někoho, kdo jejich ordinaci převezme. Sháněli dlouho, bohužel zatím neúspěšně,“ okomentovala současný stav místostarostka Humpolce Alena Kukrechtová.

Ačkoliv se obyvatelé obcí v této souvislosti obrací hlavně na jejich vedení, obce z hlediska legislativních kompetencí tahají za nejkratší konec provazu.

Město Humpolec se po desítkách jednáních zaměřených na hledání lékařů do soukromých ambulancí ve městě rozhodlo k dalšímu kroku, kterým byl dopis adresovaný na ministerstvo zdravotnictví, poslancům, senátorům a oběma výborům pro zdravotnictví. „Pokud nebude vůle k systémovým změnám na místech nejvyšších, bude se v menších městech a obcích situace s nedostatkem ambulantních lékařů rapidně zhoršovat. Přitom my jako obce nemáme žádné účinné páky, jak zasáhnout, na druhé straně je to právě radnice, na kterou se obyvatelé obracejí a žádají o pomoc. Uvědomujeme si, a z různých stran to slyšíme, že vůbec nejde o jednoduchou problematiku, ale lepší je se o něco pokusit než sedět s rukama v klíně,“ sdělila Kukrechtová.

První už odepsali

Na zářijovém zasedání zastupitelstva také prozradila, že na dopis města už několik poslanců či senátorů kladně zareagovalo. „Například z kanceláře pana senátora Marka Hilšera přišla zpráva, že s námi pan senátor rozhodně souhlasí a že se ujme přípravy podkladů pro veřejné slyšení v Senátu, které v dopise žádáme. Jako velmi pozitivní hodnotím i setkání s našimi současnými humpoleckými lékaři, kteří dorazili na svolanou schůzku k nám na radnici a kteří nám v našem úsilí pomáhají prostřednictvím svých kontaktů a zkušeností,“ dodala Alena Kukrechtová.

Vedení humpolecké radnice lékařům, kteří by ve městě začali léči t a ošetřovat, nabízí bezúročnou účelovou půjčku na lékařské vybavení, přednostní získání bytu i další spolupráci, díky domluvě s jedním zubním lékařem také odborný mentoring. „Nechtěla bych nic zakřiknout, ale v tomto případě se snad blýská na lepší časy a brzy by tu nový zubní lékař měl začít ordinovat, o což měl ostatně sám zájem. Přesto bychom další zubaře rozhodně uvítali,“ zmínila Alena Kukrechtová.

Pobídky od města, tedy možnost přednostního přidělení bytu nebo nabídky bezúročné účelové půjčky, platí i pro další zájemce o provozování potřebné lékařské ambulance ve městě. Přesto se ukazuje, že nejde o hlavní motivační nástroj, jak lékaře právě do té dané obce nalákat. „Postupně jsme hovořili také s představiteli krajského odboru zdravotnictví nebo krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny, kde jsme hledali odpovědi na otázky, jak situaci z pohledu samosprávy pomoci, a kde jsme se zajímali o to, jak oni tento problém vnímají a jak jej řeší, respektive jak jej oni jako legislativně pověřené orgány řešit můžou,“

Pobídky od obcí jsou prý sice fajn, ale pro mladé lékaře je trendem zůstávat ve větších městech, kde studovali vysokou školu a kde je větší kupní síla, asi i větší prestiž a větší prostor pro řekněme zajímavější zákroky.