„Co se týče planet, tak Saturn a Mars budou vidět po celý měsíc v první polovině noci. Jejich západ se blíží k půlnoci. K ránu bude možné pozorovat také Venuši," uvedl Sulaiman. Hůře pozorovatelný bude Merkur na severozápadním obzoru, a to až v druhé polovině července.

„V létě je totiž sluníčko vysoko a nezapadá tak hluboko, tudíž nenastává astronomický soumrak. To je doba, kdy je Slunce dostatečně pod obzorem a obloha je tmavá. Nyní je příliš světlá," vysvětlil David Sulaiman.

Už od června je na obloze možné spatřit souhvězdí Labuť, Lyra a Orel, jejichž hvězdy tvoří takzvaný Velký letní trojúhelník. Konkrétně jde o hvězdu Deneb v Labuti, Vega v souhvězdí Lyry a Altair v souhvězdí Orla.

Seskupení

Mezi 5. a 8. červencem dojde k seskupení Měsíce, Marsu a hvězdy Spicy ze souhvězdí Panny. V rámci jednoho pohledu se tato tři tělesa dají pozorovat najednou. Dalším z pozorovatelných seskupení bude ke konci měsíce, konkrétně 24. a 25. července, seskupení Měsíce, Venuše a Merkuru, které bude k vidění jen brzy ráno.

„Merkur se totiž dá pozorovat jen těsně před východem nebo západem Slunce. Navíc máme léto, takže další komplikací je světlo," objasnil Sulaiman. Ke konjunkci Marsu a hvězdy Spicy, tedy k jejich přiblížení, dojde 14. července ve čtyři hodiny ráno. Na obloze se budou jevit tak, že Mars bude o 1,3 stupně severněji.

Tento jev bude pozorovatelný na jihovýchodním obzoru ideálně 13. nebo 14. července večer.
Zajímavostí je, že 4. července v jednu hodinu ráno se Země bude nacházet nejdále od Slunce, a to ve vzdálenosti 1,02 astronomické jednotky, což je asi 153 milionů kilometrů.

Mezi kosmonautická výročí, která se v červenci budou připomínat, patří start kosmické lodi Apollo 11, která 20. července 1969 vynesla na Měsíc první pozemšťany – Neila Armstronga a Edwina „Buzze" Aldrina.
Poté se 24. července celá tříčlenná posádka, k níž patřil ještě Michael Collins, vrátila na Zem.

V roce 1994, konkrétně 8. července, startovala mise STS-65 s raketoplánem Columbia, jehož součástí byla laboratoř Spacelab, v níž se prováděly experimenty. Zajímavostí je, že se v této laboratoři podařilo rozmnožit první obratlovce mimo Zemi – medaky japonské.