Mezi lety 1990 byl starostou Antonín Štěpánek, ve stejné době byl místostarostou Josef Bulušek. Ten se po volbách v roce 1994 stal starostou a zůstal jím pak po tři volební období, tedy do roku 2006.

V roce 2006 byl poprvé zvolen starostou Lukáš Vlček, který poté obhájil post rovněž dvakrát.

V letech 1994 až 2006 byl pacovským místostarostou Jiří Kačer. V roce 2006 se po prvním zvolení Lukáše Vlčka starostou města stala místostarostkou Jana Hrušková. Od roku 2010 je po dvě volební období místostarostou Tomáš Kocour.

V prvních komunálních volbách, které se konaly 24. listopadu 1990, kandidovaly v Pacově čtyři volební strany a jeden nezávislý kandidát. Celkem usilovalo o zvolení 71 kandidátů a kandidátek, v nově zvoleném městském zastupitelstvu bylo pět žen. Žen se tehdy dostalo do zastupitelstva nejvíc za celou polistopadovou historii komunálních voleb. Nutno ovšem dodat, že v roce 1990 bylo v Pacově zvoleno devatenáctičlenné zastupitelstvo, zatímco následně se ustálil počet členů a členek zastupitelstva na patnáct.

Do voleb v roce 2010 přibývalo kandidujících politických stran a s nimi i kandidátů a kandidátek. Ve volbách před osmi lety kandidovalo rekordních 118 kandidátů za osm různých stran.

Letošní volby budou rovněž rekordní. Čtyři uskupení a 58 kandidujících je nejméně v polistopadové historii.

Volby. Ilustrační foto
Lidé vyhlížejí blížící se komunální volby