„Letos už pořádáme 21. ročník. Máme nachystanou spoustu výher, ale mezi hlavní ceny patří balíček z místní prodejny a velká skotská whisky,“ prozradil Karel Němec, který častrovský turnaj pořádá společně se svým bratrem Ladislavem Němcem.

Hráči přímo z Častrova ale byli jen dva. „Za místní už hraju pouze já a bratr Ladislav. Bývalo nás víc, ale staří odchází a mladé to bohužel neláká,“ pokrčil rameny Němec. „Věkový průměr je tu přes šedesát let,“ dodal.

Slova Karla Němce potvrdil i další karbaník. „Mladí hrají radši poker nebo nějakou střílečku na počítači. Z nich už dnes mariáš nikoho nebaví. My to hrajeme hlavně pro zábavu,“ souhlasil Jiří Korbel, který do Častrova zavítal až z Veselí nad Lužnicí.

Jedním z důvodů, proč se mladší generace o tuto hru moc nezajímá, by mohla být i její náročnost. „Mladí se to nechtějí učit. Ona je to poměrně složitá hra a už se tolik nehraje. V Božejově už nás je jen 6 hráčů,“ povzdychl si Zdeněk Mareš z Božejova.

„Dřív moc her nebylo, tak se karetní hry hrály více. V dnešní době je spousta možností, jak se zabavit, tak už to mladé moc netáhne. Musím ale říct, že když jezdím na celorepublikovou ligu, tak například z Plzeňska se mladých účastní celkem dost,“ podotkl Bohumil Hrubeš z Pelhřimova.

Kromě mladých lidí mezi čtyřiatřiceti hráči chyběly i ženy. „Tady hrajeme za Jihočeský kraj a je pravda, že moc žen tu není. Naopak ale ve Středočeském kraji jich hraje poměrně hodně,“ srovnal Hrubeš zájem žen o hru.

Na sobotním turnaji se hrál volený mariáš. „Ženy hrají spíše křížový nebo licitovaný mariáš. Ve voleném mariáši vám to buď přijde do ruky, nebo ne, kdežto u licitovaného je to otázka lhaní. Takže si tu hru vlastně vylžete,“ vysvětlil Miloslav Anděl z Bernartic rozdíly mezi jednotlivými druhy karetní hry.

Mariáš je pro všechny karbaníky především zábava. „Mariáš hraju od sedmašedesátého roku. Sejdeme se s kamarády, popovídáme, dáme si něco dobrého k jídlu a pití. Dnes si ale na výhru nevěřím, nešla mi karta,“ posteskl si Josef Štoidl z Jindřichova Hradce ještě před vyhlášením výsledků.

Výhru si nakonec odvezl Zdeněk Dufek z Jindřichova Hradce. Na druhém místě skončil Dušan Pilský z Pelhřimova a třetí byl Jiří Korbel z Veselí nad Lužnicí.

Už nyní je známý termín příštího předvánočního turnaje. „Za rok to plánujeme také a už je dokonce rozlosované kdy. Sejdeme se tady těsně před Vánocemi, a to 22. prosince 2018,“ uzavřel Karel Němec.

Výsledky:

1. Zdeněk Dufek (Jindřichův Hradec) - 5
2. Dušan Pilský (Pelhřimov) - 7
3. Jiří Korbel (Veselí nad Lužnicí) - 8
4. Jan Vávrovský (Týn nad Vltavou) – 8
5. Vladimír Chaluš (Lišov) - 8
6. Aleš Pokorný (Počátky) - 8
7. Jan Semorád (Putimov) - 9
8. Otakar Skala (České Budějovice) - 9
9. Vladimír Vacek (Božejov) - 9
10. Josef Hunger (Jindřichův Hradec) - 9
11. Jaroslav Hašek (Pelhřimov) - 9
12. Jiří Šimánek (Božejov) - 10
13. Josef Kozel (Nová Cerekev) - 10
14. Jaroslav Strachota (Senožaty) - 10
15. Josef Mareš (Tábor) - 10
16. Jan Kocha (Dolní Sytová) - 10
17. Roman Zikmund (České Budějovice) - 10
18. František Schovanec (Jindřichův Hradec) - 10
19. Pavel David (Jindřichův Hradec) - 10
20. Jan Mácha (Sezimovo Ústí) - 11
21. Karel Němec (Častrov) - 11
22. Jan Paďourek (Černovice) - 11
23. Jiří Pfaifr (Tábor) - 11
24. Vladimír Neruda (Myslkovice) - 11
25. Pavel Straka (Pelhřimov) - 11
26. Miloslav Anděl (Bernartice) - 11
27. Ladislav Susko (Tábor) - 12
28. Jiří Kubiska (Černovice) - 12
29. Josef Štoidl (Jindřichův Hradec) - 12
30. Josef Matějka (Hořepník) - 12
31. Ladislav Neměc (Častrov) - 12
32. Michal Šolja (Bednáreček) - 13
33. Zdeněk Mareš (Božejov) - 13
34. Bohumil Hrubeš (Pelhřimov) - 13