Ve dvoupatrové budově se sklepením se v současné době dokončují hrubé stavební práce, zedníky pak vystřídají další řemeslníci. Jak řekl majitel budovy, jihlavský podnikatel Rostislav Kružík, pro návštěvníky by se centrum mělo otevřít v červnu.

„Hlavním smyslem projektu je nabídnout dětem účast v pohádkovém příběhu a dostat je od počítačů a televizí," nechal se slyšet Kružík. V centru by podle něj mělo vzniknout přibližně dvacet nových pracovních míst.

To vítá i starosta Kamenice nad Lipou Ivan Pfaur. „S panem Kružíkem jsme v kontaktu a jeho projekt podporujeme. Je dobré, že bývalé sklárny po letech chátrání konečně najdou využití," uvedl Pfaur, který v pohádkové říši vidí i atraktivní oživení turistického ruchu ve městě.

Děti čeká česká pohádková klasika

Kamenická pohádková říše by měla být otevřena celoročně, v hlavní letní sezoně denně. Kružík počítá s roční návštěvností kolem dvaceti tisíc lidí. „Mohly by sem jezdit parní pohádkové vlaky," nastínil možné plány Rostislav Kružík.  Náklady na vybudování zábavního centra by podle něj měly dosáhnout přibližně na šest milionů korun. Podnikatel je hradí z vlastních peněz a úvěru.

„Pohádková říše bude jistě zajímavá i pro rodiny, které v červenci do Kamenice přijedou na letní festival Hračkobraní," podotknul starosta Pfaur.
A jak to v Pohádkové říši skřítka Fábuly bude vypadat? Výběrčí daní v kostýmu seznámí návštěvníky při vstupu se vším, co tam mohou zažít. Děti budou sbírat a luštit indicie, které je nakonec dovedou k zasloužené odměně.

Ve sklepení najdou své místo čerti a čarodějnice.  Lidé si užijí i funkční strašidelný mlýn a jeskyni skřítka Fábuly. „Děti se potkají s klasickými postavami, které znají z českých pohádek našich babiček," vyzdvihnul Rostislav Kružík. Počítá se i s nočními prohlídkami pro dospělé, jejichž součástí by měla být návštěva mučírny s ukázkami výkonu práva útrpného. V objektu bude i skleník se zakletou smutnou princeznou, zimní zahrada a Loupežnická restaurace.
V prvním patře budovy vzniknou herny pro děti a stylová kavárna s cukrárnou. Nejmenší návštěvníci si budou moci vyzkoušet svou šikovnost v uměleckých dílnách.

Projekt zahrnuje i scénu loutkového divadla. Horní patro budovy by měl výhledově obsadit penzion s přibližně dvaceti lůžky.