Dvě hodiny po poledni starosta obce Pavel Kutiš s pracovnicí tamní pošty Ilonou Žatečkovou slavnostně přestřihli pásku a otevřeli dveře polyfunkčního zařízení veřejnosti.

Zájem o prohlídku byl velký. Podívat se přišli nejen občané obce, ale i jejich příbuzní či známí. „Líbí se mi záměr udělat tu rehabilitační středisko a kadeřnictví, tak doufám, že toho lidé budou využívat a všechny zrekonstruované prostory budou plně využity," řekl jeden z návštěvníků Miroslav Buňata a dodal, že se mu líbí i vnější podoba budovy, díky které prokoukla centrální část obce.

Dostanou se sem
i vozíčkáři

V přízemí zrekonstruované budovy bude pošta, stejně jako tomu bylo dříve. „Přestěhuje se sem ale až po Novém roce, protože v prosinci nemůžeme mít zavřeno," ujasnila situaci pracovnice pošty Ilona Žatečková.
Kromě pošty se v přízemí nachází jedna místnost pro účely rehabilitace a menší místnost, která bude sloužit jako kadeřnictví. „Jednání o provozovatelích a vybavení se budou konat na začátku příštího roku," uvedl starosta obce Pavel Kutiš.
Do celého přízemí je bezbariérový přístup. Součástí prvního podlaží je také sprcha pro personál a toalety.
V prvním patře se nachází dvě klubovny s kuchyňskou linkou, dřezem a sporákem. Ty bude využívat například pionýrská skupina Jitřenka Kaliště.

Zájemci si všechny místnosti mohli prohlédnout od dvou do čtyř hodin odpoledne. Byly zde k vidění fotografie dokumentující stav budovy před opravami, během nich i po jejich skončení. Součástí programu bylo také podávání guláše a teplých nápojů na zahřátí.

Náves opět 
zdobí betlém

Rekonstrukce stála okolo šesti a půl milionu korun, přičemž přibližně 850 tisíc korun pokryla dotace na zateplení z fondů Evropské unie. Zbytek peněz plynul z rozpočtu obce. Práce, se kterými začali dělníci z ledečské společnosti Atos na začátku ledna, byly dokončeny ve smluveném termínu. „Termín dokončení byl stanoven na konec října. Poté se tu našly nějaké menší vady, které ale nebyly konstrukční," zmínil stavební dozor Jiří Veleta.

Po skončení prohlídek následovalo rozsvícení vánočního stromu na návsi. Starosta obce popřál přihlížejícím příjemné svátky. „Doufám, že si všichni užijete pravou vánoční pohodu," řekl během krátkého proslovu Kutiš. Poté se někteří vyfotili u rozsvíceného stromečku a prohlédli si betlém, který už osmým rokem zdobí kališťskou náves v období Vánoc.

Zuzana Rodová