Zaměstnanci se bojí, že kvůli nově navrženým smlouvám dostanou méně peněz. Vedení naopak ujišťuje, že novým krokem chce pouze motivovat dobré pracovníky a trestat nepoctivé.

„Najednou nám řekli, že musíme podepsat smlouvu, kde je základ snížený o 30 procent na úkor prémií. Základ navíc nevzali z plné mzdy, ale z té, ve které nám teď dávají už jen půlku prémií. Bojím se, že je to krok k celkovému snížení mzdy, která by nám klesla 
i o tři až pět tisíc. Už jednou se základ snižoval a pak klesly 
i prémie," uvedl jeden ze zaměstnanců, který si nepřál být jmenován. Vadí mu i údajný rychlý tlak na podpis, ačkoli smlouva platí až od ledna.

Jak Deníku sdělili i další dva zaměstnanci, v podniku je napjatá atmosféra, lidé se obracejí na odboráře nebo podepisují petice. „Smlouvu jsem nepodepsal a podpořil jsem petici. Vím, že její návrh není protiprávní, ale je to mé rozhodnutí," řekl jiný pracovník.

Personální ředitel podniku Zdeněk Pavlovský předesílá, že obavy jsou zbytečné. Zdůraznil, že objem mezd z roku 2012 se zachová, jen se změní jejich struktura. „Nikomu se nic neodebírá. Jde jen o to, 
že dosavadní nástroje na zajištění kvality a konkurenceschopnosti zklamaly, proto se majitel rozhodl navýšit variabilní složku mzdy z průměrných patnácti na 30 procent, aby byla vyšší motivace," vysvětlil Pavlovský s tím, že 
v některých firmách tato složka tvoří až polovinu. „Chápu, že někomu se to líbit nemusí, ale každý za mnou může přijít a jsem schopen mu to vysvětlit," dodal ředitel.

Osloveným pracovníkům vadilo, že smlouvy odkazovaly na kolektivní smlouvu, která se měla teprve podepsat ve čtvrtek. Předseda odborů Oldřich Kubů se ten den o celé věci nechtěl bavit s tím, že on o obavách zaměstnanců neví.

Na reakci reportéra Deníku, že dva lidé zmínili velké obavy, řekl: „Až jich bude více než 50 procent, tak se o tom 
s vámi budu bavit." V pátek už Kubů nechtěl komentovat ani jednání o kolektivní smlouvě a zavěsil telefon. Někteří zaměstnanci odbory kritizují. „Když se rušil týden dovolené, odbory tento krok obhajovaly. Když teď bezostyšně sahají na základní mzdu, co dělá odborářský boss?" ptá se diskutující na webu Pelhřimovského deníku.

Na slova Pavlovského zaměstnanci reagují tím, že kvalita by se zlepšila, kdyby ve firmě pracovalo méně dělníků z agentur a z pracovního úřadu.

„Pokud už má být tak vysoká pohyblivá složka, tak by měla být dál dělena jinak: 10 procent vedoucí, 10 procent mistr a 10 procent majitel," říká jeden ze zaměstnanců.

Prémie jsou nenárokovou složkou mzdy. Vedení jiného velkého podniku na okrese Deníku potvrdilo, že tam mají v průměru 35 procent prémií a zatím nedochází k žádnému jejich krácení. A tím právě argumentují i v Agrostroji: „Kdybychom měli jistotu, že se prémie budou vyplácet, tak to pochopíme. Ale už jsme se jednou spálili."