Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úzkokolejná trať, která vede Pelhřimovskem, žije už 110 let

Pelhřimovsko - Úzkokolejná trať, která vede z jihočeského Jindřichova Hradce do Obrataně na Pelhřimovsku, letos slaví 110. výročí od svého založení.

18.12.2016
SDÍLEJ:

Jedna z úzkokolejných tratí slaví 110. výročí.Foto: Deník/Denisa Šimanová

Oslavy výročí zmíněné tratě konkrétně připadají na úterý 27. prosince. Pro všechny příznivce úzkokolejného vlaku, který vozí své cestující i na Pelhřimovsku, připravily Jindřichohradec-ké místní dráhy (JHMD) na tento den slavnostní parní jízdu.

„Pro Jindřichohradecké místní dráhy toto výročí znamená, že tady 110 let tato dráha funguje a plní funkci pro region a doufáme, že dalších 110 let ještě bude," pověděl Jiří Pavel, provozní a technický ředitel JHMD.


Důkazem toho, že úzkokolejná trať plní svou funkci, mohou být i nová nástupiště právě na trati mezi Jindřichovým Hradcem a Obrataní.

„Myslím si, že tato trať určitě není stranou zájmu JHMD oproti bystřické dráze. Funkce těchto drah jsou trochu jiné. Kamenická je méně turistická než bystřická, ale z hlediska dopravní obslužnosti kraje je to přesně naopak. Trať, která vede přes Kamenici, je velice důležitá pro dopravní obslužnost v průběhu celého roku," porovnal jednotlivé tratě Jiří Pavel.


Trať, která letos slaví 110. výročí, se JHMD navíc snaží modernizovat. „Rozdíl je také v údržbě dráhy, kdy na té, která vede do Obrataně, budujeme nová nástupiště, nové kolejnice. Kdežto na té bystřické chceme zachovat historičtější ráz," řekl Pavel.
Důležitým mezníkem celé úzkokolejné dráhy byla doba v devadesátých letech.


„V tomto období byly tendence o zrušení dráhy, ale to se naštěstí zažehnalo. Tenkrát se podařilo přesvědčit kraj, že provoz úzkokolejné dráhy je smysluplný," přemítal Pavel. Prozradil také, že teď mají s krajem podepsanou smlouvu do roku 2034.


V rámci výročí se milovníci úzkokolejných vlaků mohou navíc přijít podívat do čekárny železniční stanice Kamenice nad Lipou, kde až do 30. ledna najdou výstavu dobových fotografií pořízených přímo z lokality Kamenice nad Lipou.

Autor: Denisa Šimanová

18.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení