Mnozí zaměstnavatelé dávají přednost spíše ověřeným pracovníkům než nováčkům. „Brigády budu rozdělovat na konci měsíce. Dáváme přednost nejbližším příbuzným zaměstnanců nebo těm, kteří se osvědčili v minulých letech," nastínila plány Vlasta Vlčková z Kulturních zařízení města Pelhřimova.

V kulturních zařízeních si někteří studenti přivydělávají jako pokladní po celou dobu svých studií. „Máme několik brigádníků, kteří se k nám rádi vracejí už několik let a pracovně u nás tráví část letních prázdnin," dodala Vlčková.

Slova Vlčkové potvrdil také majitel pelhřimovské cukrárny a pekárny Josef Sankot. „Na tento rok už brigádníky mám. Většinou přijímám na léto lidi, kteří ukázali své kvality v minulých letech," prozradil Sankot.

Mezi studenty jsou časté cíle pro hledání brigády na léto různé supermarkety, kde je krátkodobých pracovních úvazků hned několik. „Na prázdniny jsem sehnala brigádu v pelhřimovském Kauflandu, kde jsem převážně za kasou. Pracuji tam už druhé léto a ráda bych tam zůstala i příští rok," nastínila své plány Marie Kubíková ze Starého Pelhřimova.

Dalším oblíbeným cílem školou povinných jsou stánky s točenou zmrzlinou. „Pro tento rok už studenty na točení zmrzliny máme. Kromě prověřených brigádníků jsme brali i pár nových tváří," řekla Hana Bečková z Mléčných lahůdek na náměstí v Pelhřimově.

Billa stále přijímá

Naopak brigádníky stále hledá supermarket Billa. „Hlásí se nám hlavně patnáctiletí, ale potřebujeme spíše plnoleté studenty, aby mohli pracovat za kasou," zdůraznila vedoucí pelhřimovské Billy Petra Míková.

Šanci mají i ti, kteří v supermarketu ještě nepracovali. „Přijímáme i nové posily, protože řada našich stálých brigádníků už skončila vysokou školu a našla si práci nebo odjela do zahraničí," doplnila Míková.

Debaty na téma prázdninový přivýdělek zní v této době mezi studenty poměrně často. Ne všichni ale mají to štěstí a letní brigádu najdou. „Sehnat brigádu v dnešní době je opravdu těžké a většinou je potřeba mít nějaké známé," posteskla si Kateřina Marešová z Pelhřimova.

Doufá ale, že do hlavních prázdnin ještě na nějakou zajímavou pracovní nabídku narazí. „Já zatím nic pevně dohodnutého nemám, ale věřím, že se do léta ještě nějaká příležitost objeví," dodala Marešová.

Jana Kudrhaltová