„V současné době už budou pomalu vidět letní souhvězdí. Mezi nejvýznamnější patří souhvězdí Labuť, Lyra a Orel, jejichž hvězdy tvoří takzvaný Velký letní trojúhelník. Konkrétně jde o hvězdu Deneb v Labuti, Vega v souhvězdí Lyry a Altair v souhvězdí Orla," popsal David Sulaiman.

Jako další souhvězdí, která lze v červnu pozorovat, jsou prý souhvězdí Štír a Střelec. „Tato souhvězdí jsou u nás hodně vidět při obzoru. Ideální období pro jejich spatření je červen, červenec a srpen," vysvětlil Sulaiman. Ten dále doplnil, že jelikož jsou tyto objekty slabší, pozorují se přes techniku.

Pouhým okem za dobrých podmínek bude možné spatřit souhvězdí Herkula, v němž se nachází kulová hvězdokupa. „Ta je také známá jako Velká hvězdokupa v Herkulovi," doplnil Sulaiman.

Z planet bude na červnové obloze dominovat Saturn. „Ten je nyní krátce po opozici se Sluncem, což znamená, že stále jsou dobré podmínky pro jeho pozorování. Bude vidět primárně večer, respektive skoro celou noc kromě rána, protože tehdy už lehce zapadá," řekl Sulaiman. Planeta Mars bude v červnu k vidění první polovinu noci.

Čtyři až pět dní na začátku měsíce bude ještě možné zahlédnout planetu Merkur, která se pozoruje na západě. „Tato planeta se nachází pár stupňů nad Sluncem, takže pro její pozorování je dobré najít ostrý horizont. Jakmile Slunce zapadne, tak Merkur bude těsně nad ním," objasnil Sulaiman s tím, že „vychytat" Merkur je docela problém. „Hlavně co se týče počasí. Ale důležité je také to, aby byl pro pozorování dostatečně vzdálený od Slunce," podotkl.

K planetám, které bude možné začátkem června vidět, patří Jupiter. Jupitera je možné zahlédnout těsně před soumrakem, poté už zapadá.

Dvě speciality

Červen pro pozorování nabídne ještě dvě speciality. V první polovině nocí 7. až 10. června dojde k seskupení Měsíce, Saturnu a Marsu s hvězdou ze souhvězdí Panny Spica, což vytvoří hodně jasných objektů na jednom místě. Na 24. června na 16 hodin pak připadá konjunkce Měsíce s Venuší. „Venuše bude 1,9 stupňů jižně od Měsíce, tedy velice blízko. Od té doby až po ráno 25. června bude nad východním obzorem Venuše s Měsícem vidět. A kolem nich by měly být Plejády neboli Kuřátka. To je takové seskupení malých hvězdiček, které si lidé často pletou s Malým vozem," objasnil Sulaiman. Letní slunovrat připadá na 21. června na 11.51 hodin.

Z výročí lze jmenovat pondělí, kdy to bude čtyřicet let od doby navedení sondy Luna 22 na oběžnou dráhu kolem Měsíce. „Ta měla za úkol fotografovat povrch a pořizovat detailnější snímky. Svou činnost ukončila 2. září 1975," uvedl Sulaiman.

Astronomický klub Pelhřimov podle Davida Sulaimana na červen zatím žádná veřejná pozorování oblohy neplánuje, ale pokud by si zájemci nechtěli nechat ujít případnou akci, mohou na webu tohoto klubu vyplnit formulář. Tak se přihlásí o emaily s aktuálními informacemi o budoucích pozorováních.

Aneta Slavíková