Některé z obdarovaných po svátcích živý dárek omrzí nebo zjistí, že se o něj nezvládnou postarat a chtějí se ho zbavit.

Do zookoutku Ladislava Váni v Kletečné už po Vánocích přibylo přes dvacet nových svěřenců. „Lidé mi sem nosí psy, kočky nebo třeba králíky, o které se nechtějí starat," uvedl Ladislav Váňa s tím, že některá z odložených zvířat už našla nové páníčky.

Váňa dále upozornil, že koupi živého dárku by si lidé měli důkladně rozmyslet už před Vánoci. „Musí pořádně zvážit, zda je v jejich silách se o zvířátko postarat. Spousta lidí nad tím ale bohužel neuvažuje, a pak to dopadá tak, že dárky končí u mě," zdůraznil Ladislav Váňa.

Toho ale před Vánoci potěšila i lidská vstřícnost. „Do zookoutku přicházeli lidé a přinášeli mi krmení a věci pro zvířata. A nebyly to dobré duše jenom z okolí, ale třeba až z Mostu nebo z Karlových Varů," řekl potěšeně Váňa.

Naopak útulky přetlak svěřenců nepozorují. Podle Ivy Raisové z azylu Dej pac v Častoníně si lidé ještě po svátcích nestačili uvědomit zodpovědnost, která jim s darovaným pejskem leží na bedrech.

„Zatím jsme po Vánocích nepřijali žádného nového psa, kterého by někdo odložil. Myslím, že pokud někdo přijde, bude to až v průběhu ledna," míní Iva Raisová.

Ta vzápětí doplnila, že jí v těchto dnech spíše volají majitelé psů, kteří se zaběhli na Silvestra kvůli ránám z dělobuchů. „Lidé se shánějí po svých pejscích, zjišťují, jestli se nedostali třeba k nám do azylu, ale bohužel jim musím dávat pouze záporné odpovědi. Žádný zatoulaný pejsek se u nás neobjevil," líčila Raisová s tím, že nyní u sebe má pouze čtyři azylanty, kteří hledají nový domov již delší dobu.

Žádný odložený pes nepřibyl po Vánocích ani do útulku v Polné u Jihlavy, kde nacházejí pomoc také opuštění chlupáči z Pelhřimovska. „Teď vlastně máme v útulku vůbec nejméně psů za poslední roky," prozradil Jiří Dvořák z Ligy na ochranu zvířat Polná, která útulek provozuje.

„Staráme se pouze o šest pejsků, z toho čtyři k nám přivezli z Humpolecka," upřesnil Dvořák s tím, že polenský útulek má celkovou kapacitu na dvacet zvířat.

Proč lidé, v případě, že se o své psy nechtějí dál starat, je odvezou raději do kletečenského zookoutku než do útulku? Ladislav Váňa se domnívá, že tak činí hlavně kvůli penězům.

„V útulku by  za umístění zvířete museli zaplatit, kdežto já si ho vezmu zadarmo," zdůvodnil Váňa.