Příslib převodu dal totiž stát už v roce 2003. Rozhodnutí z konce března snad definitivně dlouhé přechodné období ukončí, zbývá poslední krok. Tím má být verdikt dislokační komise, která definitivně převod budovy ze státu na město potvrdí. „Regionální dislokační komise na svém jednání 31. března převod budovy schválila, poslední slovo bude mít vládní dislokační komise,“ uvedl ředitel českobudějovického územního pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Zdeněk Prokopec.

Rozladění na radnici

Podle něho jde o poslední případ převodu takto rozsáhlého nemovitého majetku ze státu na město v rámci bývalého Jihočeského kraje. Na otázku, zda se opravdu letos podaří majetek na město Pelhřimov převést, ale se stoprocentní jistotou neodpovídá.

„Rád bych, aby se to letos dotáhlo do konce. Snad se to podaří,“ dodal Prokopec. Za průtahy mohla prý skutečnost, že v Pelhřimově komplex administrativních budov využívaly kromě města další státní úřady jako úřad práce a správa sociálního zabezpečení. Do roku 2002 sídlil v objektech okresní úřad.

Po jeho zrušení sem přešel do jedné z budov také městský úřad, který převzal od úřadu okresního řadu činností. Většina z nich spadá do takzvaného výkonu státní správy. „Pro stát zajišťujeme řadu administrativních úkonů, ale stát stále není schopen naplnit svůj vlastní příslib, že nám budovu převede,“ neskrýval ještě před několika týdny roztrpčení místostarosta Pelhřimova Tomáš Dufek.

Letité rozladění na radnici je na místě. Zatímco v jiných městech, která se stala obcemi s rozšířenou působností, tedy sídly takzvaných malých okresů, získali od státu peníze na vybudování kanceláří pro nové úředníky, v Pelhřimově vsadili na příslib převodu nemovitosti. A nežádali tak stát ani o peníze, ani případně o jiné objekty. Dneska je zvolená strategie handicapem. A nejde jen o to, že za užívání cizího objektu platí město státu nájem.

Nevýhodný stav

„Do úpravy kanceláří a dalších prostor bychom potřebovali investovat a v současnosti musíme kvůli jakýmkoliv zásahům žádat o souhlas Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ poukázal na jeden z problémů místostarosta Dufek.

Za nevýhodný ale považují současný stav i státní úředníci. „Na převodu máme zájem i my,“ prohlásil Prokopec.