Mnoho dětí se o prázdninách vydává vstříc dobrodružstvím a většina lékařů z Pelhřimova a okolí se shoduje, že letošní prázdninová úrazovost se pohybuje ve standardních číslech, nicméně z celorepublikového hlediska se jedná o mírný nárůst.

Humpolecký dětský lékař Zdeněk Rod si velmi pochvaluje svůj klidný obvod a velmi zodpovědné rodiče: „Zatím nezaznamenáváme nějaký velký nárůst prázdninových úrazů. Máme tu klasické odřeniny, nějaké tržné rány nebo lehčí zlomeniny, ale musím říct, že to není nic mimořádného," chválí situaci na Humpolecku Rod.

Ten dodává, že s dětmi to bývá těžké a že i ta nejpečlivější a nejzodpovědnější maminka někdy do ordinace zavítá. Lékaři se také shodují, že velmi důležité je dodržovat v horkých letních dnech pitný režim.
V opačném případě může nedostatečný přísun tekutin způsobit bolesti hlavy, nevolnosti, a může být také příčinou pádů kvůli přehřátému a vyčerpanému organismu.

U dospělých vedou úrazy končetin

Co se týče úrazovosti u dospělých, situaci v Pelhřimově okomentovala praktická lékařka Hana Kotěrová: „Velmi časté jsou úrazy při doskoku, ať už do vody, nebo při nějakých „suchých" sportovních hrách," říká Kotěrová a současně zmiňuje pády v důsledku uklouznutí na vlhké trávě například na zahradách.

Nejčastější jsou podle Kotěrové zlomeniny dolních končetin, ale nejedná se prý o nějaký stoupající trend.
Podle humpolecké lékařky pro děti a dorost Ivany Dvořákové je ale celkově úrazovost poměrně vysoká.
Zmiňuje, že denně zemře v České republice jedno dítě, a je tedy hlavně na rodičích, aby své ratolesti měli pod dozorem, a předcházeli tak vzniku úrazů. „Nejvíce máme případy zlomenin, a v současnosti také úrazy na tolik oblíbených venkovních trampolínách. Dále jsou to například opařeniny a tržné rány," zhodnocuje Dvořáková.

Doktoři tedy apelují na rodiče, aby dětem při letních radostech věnovali větší pozornost a obecně dodržovali zásady bezpečného sportování. To je podle slov lékařů hlavně nošení ochranných prostředků, jako jsou helmy a chrániče.

Zuzana Horáková