Těm, kteří to nestihnou do konce listopadu, se pak může stát, že jim nová občanka nedorazí včas.

„Na vydání občanského průkazu je čekací doba až jeden měsíc. Pokud tedy někdo přijde v prosinci, nový doklad mu může přijít až po Novém roce,“ upřesnila Alena Březinová z pelhřimovského městského úřadu.

Takový zapomnětlivec si pak nevyzvedne zásilku na poště, nepřevezme peníze a v neposlední řadě mu hrozí pokuta až deset tisíc korun.
Vzhledem k vysokému počtu lidí na Pelhřimovsku, kteří si dosud o výměnu nepožádali, hrozí nebezpečí, že před koncem roku se na úřadech budou tvořit fronty.

Bez strojově čitelných údajů

„Evidujeme ještě více než dva tisíce lidí, kterým musíme průkaz vyměnit,“ prozradila Březinová. To Humpolec je už na tom o poznání lépe. Tam čekají už jen na 754 vyplněných žádostí. V Pacově zbývá vyměnit 250 dokladů.

„Za poslední tři týdny přicházejí lidé ve vyšší míře. Dokonce se stává, že chodí i ti, kteří nový průkaz nepotřebují,“ uvedla Marie Rajková, vedoucí humpoleckého odboru vnitřních věcí.

Jak tedy poznat, která občanka je v pořádku a která s koncem letošního roku přestane platit? Výměna se týká těch, které byly vydány do 31. prosince 2003 a nemají ještě strojově čitelné údaje.

S koncem roku končí platnost některých občanských průkazů. Jedná se o doklady, které byly vydány před rokem 2003. Ty ještě nemají strojově čitelné údaje. Podle úředníků ale hodně lidí neví, kterých průkazů se výměna vlastně týká.

„Lidé si musejí vyměnit všechny průkazy kromě těch zelených,“ prozradila jednoduchou pomůcku Marie Rajková.

Existuje ale výjimka. Občané, kteří se narodili před 1. lednem roku 1936 a mají v průkazu neomezenou dobu platnosti, o nové doklady žádat nemusejí.

Výměna občanských průkazů je bezplatná. Lidé pouze vyplní žádost, ke které přiloží jednu fotografii. „V případě zjištěných rozporů v údajích uvedených na žádosti s údaji uvedenými v informačním systému evidence obyvatel se předkládají i další doklady,“ dodala Březinová.