Bohužel většina lidí se jí zatím vyhýbá. „Úplně plná byla jen jednou. To nám někdo přinesl asi patnáct baget, které mu zbyly z nějaké akce. Většinou máme v lednici jen pár potravin nebo je dokonce nějakou dobu prázdná. Teď je to hlavně tím, že jsou letní prázdniny a čas dovolených. Věřím, že se projekt teprve rozjede," svěřil se provozovatel kavárny Agáta a autor tohoto projektu v Pelhřimově Jiří Křenek.

Do veřejné lednice podle Křenka míří kroky především starší generace. „Zavítají sem i studenti, kteří se nestydí si něco vzít, ale řekl bych, že více si lednici oblíbili starší lidé," konstatoval provozovatel kavárny. I přes počáteční nezdary má lednička svou první pravidelnou přispěvatelku. „Pravidelně sem nosí jídlo paní ze zdravé výživy," přiblížil Křenek. Do budoucna by počet těch, co nosí přebytky z kuchyně pravidelně, mohl být o něco větší.

Při používání veřejné lednice platí několik pravidel, která lidé bez problémů dodržují. „Ještě nikdy se mi nestalo, že bych někoho musel odmítnout. Lidé nosí opravdu jen to, co do lednice patří," pochvaloval si Křenek.

Pelhřimovská veřejná lednice je umístěná v kavárně Agáta, která se nachází v budově kina Vesmír. Přístupná je kdykoliv v pracovních dnech od deseti do osmnácti hodin. O víkendech a svátcích je zájemcům k dispozici půl hodiny před začátkem promítání filmů.

Výjimkou jsou však letní prázdniny. „Přes léto máme otevřeno jen v době filmových představení. Po prázdninách ale budeme mít běžnou otevírací dobu," vysvětlil Křenek.

O osudu ledničky rozhodnou následující měsíce. „Kdyby měla být většinu času prázdná a nebyl o ni zájem, tak bych uvažoval o jejím zrušení. Věřím ale, že to nebude potřeba a časem se bude těšit větší oblibě," dodal optimisticky Křenek.

Jana Kudrhaltová

Do lednice patří potraviny, které:

Jsou v originálních a neporušených obalech
Nemají prošlé datum spotřeby
Nejsou z „domácí" produkce
Nejsou zasaženy hnilobou a plísní
Jsou bez zdravotního rizika