„Já dělám velký úklid už 
v listopadu, protože před Vánocemi pečeme, a pak v lednu, až po Vánocích, zase uklízím. V tu dobu jsou totiž děti ve škole, takže mám doma 
na úklid klid," prozradila Marie Hrubá z Pacova s tím, že spíše než před Vánoci se pouští do generálního gruntování na jaře a na podzim.

Se vžitou představou, že na Vánoce se musí všechno jen blýskat, souhlasí také Irena Pustková z Pelhřimova. „Jelikož už jsem v důchodovém věku, tak s předvánočním úklidem začínám dříve. Nejprve myji okna, stírám vrchní plochy nábytku a mezitím přichází na řadu velké praní všeho, co je potřeba, tedy potahů, záclon a podobně," vyjmenovala Irena Pustková.

Počet zakázek stoupá před Vánoci

Pustková také dodala, že si pamatuje, jak se v minulosti uklízelo před Vánoci na vsích. „Dříve mohl člověk všechno vynést ven, například cíchy, koberce a podobně, přehodit to přes plot a nechat to všechno na mrazu pěkně provětrat," podotkla.

Kromě vlastních sil ale lidé začínají před Vánoci více využívat nabídek specializovaných úklidových firem. 
„V průběhu let sice pociťujeme snížení zájmu klientů 
o úklid jejich domácností, 
ale před Vánoci se naopak 
počet zakázek zvyšuje," přiblížil obchodní ředitel společnosti Uniclean Jiří Kastner.

Také firmě Úklid Pelhřimov se před Vánoci ozývá 
více domácností s žádostí 
o profesionální úklid. „Zvýšení zájmu je v tomto období opravdu znát. Klientela nám vzrůstá minimálně o padesát procent," potvrdila Pavlína Zachová z firmy Úklid Pelhřimov. Tato společnost se zaměřuje na úklid domácností.

Kamila Drbalová, majitelka firmy Služby pro domácnost KAM z Krasoňova, která funguje třetím rokem, dokonce uvedla, že někteří lidé si pro předvánoční úklid svých příbytků blokují termíny už v září a v říjnu. 
„A letos tak udělali dobře, protože tyto Vánoce je o úklid enormní zájem," poukázala Drbalová na množství objednávek.

Podle slov Jiřího Kastnera pak existují tři takové okruhy činností, které zákazníci firmy Uniclean před Vánoci nejvíce vyžadují. „Prvním z nich je praní a čištění čalounění a koberců, poté je to mytí oken, které si přejí hlavně starší lidé, kteří už si na tuto práci netroufnou, a poslední okruh je kompletní úklid domácnosti," vyjmenoval Kastner.

Pavlína Zachová souhlasně dodala, že také klienti firmy Úklid Pelhřimov mají teď před Vánoci největší zájem o čištění čalouněného nábytku a poté o mytí oken.

Naopak firma Služby pro domácnost KAM podle slov Kamily Drbalové pravidelně během roku uklízí u svých stálých klientů, kteří v tomto období speciální úklid nevyžadují. Dále také dodala, že má zkušenosti s tím, že lidé si je zvou na generální úklid svých domácností spíše na jaře a na podzim.

Zatím si s úklidem poradí samy

„Já osobně nabídek úklidových firem nevyužívám a ani o tom nepřemýšlím. Máme malý byt, který si zvládnu uklidit sama a není to pro mě náročné," nechala se slyšet Marie Hrubá. Také Irena Pustková řekla, že prozatím si s úklidem své domácnosti poradí vesměs sama, ale firmy na úklid a i zaměstnání typu hodinový manžel velice vítá.

„Hodně lidí žije samo, kolikrát se v domácnosti něco stane a člověk si s tím neví rady. Sice to není žádná tragédie, ale odborná pomoc přijde vhod. A to platí také pro rodiny s malými dětmi. Nebo jsou i tací, kteří nemají na úklid čas, protože chodí do práce," uvedla svůj názor Hrubá.
Její slova v podstatě potvrzuje Pavlína Zachová, která prozradila, že většina klientů firmy Úklid Pelhřimov vlastní velké rodinné domy a je pracovně vytížená.

A v jakém cenovém rozmezí se profesionální generální úklid domácnosti pohybuje? „Samozřejmě záleží na času, který je k tomu potřeba, na tom, co se vlastně vše uklízí, a také jak velký je ten daný rodinný dům či byt. Rozmezí je tak poměrně široké – zhruba od šesti set až po dva tisíce," uvedla Pavlína Zachová.

Firma Uniclean si pak za kompletní úklid panelového bytu 3+1 (68 až 80 metrů čtverečních) účtuje cirka dva tisíce a za úklid od firmy Služby domácnosti KAM zaplatí zákazník 150 korun za hodinu.

Aneta Slavíková