Jako již tradičně v tuto dobu se tam uskutečnila prezentační přehlídka středních škol, středních odborných a odborných učilišť.
Učitelé, ale přímo i studenti ze středních škol nejen z Pelhřimovska, ale také 
z Jihočeského kraje či Vysočiny lákali deváťáky na všestranné vzdělání, studijní obory nebo i zajímavé praxe.

S hadem v ruce lákal nové tváře na střední školu ve Veselí nad Lužnicí, která se zabývá ekologií a potravinářstvím, učitel Milan Bumerl. „Studenti u nás mají vyžití i mimo školu, zaměřujeme se na praxe v terénu. Studenti tak mohou získávat zkušenosti přímo ze zoologické zahrady v Táboře nebo ve Dvorci," informoval Milan Bumerl. Žáci, kteří do poslední chvíle netuší, jakou střední školu si vybrat, mohou zvolit gymnázium, které je připraví na další studia. „Určitě bych zmínila to, že na gymnáziu je obrovský seznam možností, kam studenti po této škole mohou jít. Gymnázium je totiž perfektně připraví na vysokou školu. Prvákům bude nabídnuto zaměřit se například na humanitní obory, jazykové obory a další, takže podle toho budou moci postupovat a tříbit si to na vysokou školu," vyzdvihla velké plus této školy pelhřimovská gymnazistka Vendula Kohoutová.

Přihlášky na střední školy bez talentové zkoušky musí žáci devátých ročníků základních škol nejen na Pelhřimovsku odevzdat nejpozději 1. března.

Na Mozaice středních škol v Pelhřimově si včera jednu školu vyhlédla Marie Nováková z Kamenice nad Lipou. „Zaujala mě tady škola TRIVIS, což je Střední škola veřejnoprávní v Jihlavě, protože bezpečnost a práva mi připadají super, ale lákají mě i jejich předměty. Když mi nevyjde konzervatoř, tak si na tuto školu podám přihlášku," prozradila Marie Nováková ze Základní školy v Kamenici nad Lipou.

Do pelhřimovského Máje se včera přijela prezentovat i havlíčkobrodská Střední zdravotnická škola, do které se nové studenty snažila nalákat tamní studentka Karolína Babická. „Je to zábavná škola, hlavně studenti se v ní hodně naučí. Ze zdravotní školy navíc odchází studenti, kteří pak mohou pomáhat lidem," pověděla Karolína Babická.

Dodala také, že ve třetím a čtvrtém ročníku chodí studenti na praxe přímo do tamní nemocnice. „Tam nám přiřadí jeden pokoj se třemi pacienty, o které se pak staráme," řekla Babická.

O tomto oboru uvažuje i deváťačka Alena z Pacova. „Bavilo by mě pracovat ve zdravotnictví. Proto uvažuji o tom, že bych poslala přihlášku do Střední zdravotnické školy v Táboře, ještě ale nejsem úplně rozhodnutá, tak jsem se přijela kouknout sem na Mozaiku, abych tuto školu mohla porovnat ještě s jinými," řekla Alena Pajerová z pacovské základní školy.

Během včerejšího dvacátého ročníku akce Kam po ZŠ aneb mozaika středních škol se deváťákům představilo celkem 34 středních škol.