Přestože skóre bylo v poměru 324:36 pro zachování jídelny na gymnáziu, stará jídelna má před sebou poslední dny existence. Více než tři stovky hlasů pod peticí, která požadovala zachování zavedeného stravovacího provozu, mělo menší váhu než 36 hlasů krajských zastupitelů, kteří zvedli ruku pro zrušení.

Zastupitelé se při rozpravě nad návrhem chovali jako pečliví účetní. „Docházková vzdálenost pro žáky gymnázia je 280 metrů. Chápu, že každá změna je citlivá, ale opravdu ta investice byla obrovská a komfort stravování je úplně na jiné úrovni," obhajovala včera na jednání krajských zastupitelů zrušení jídelny na gymnáziu krajská radní Jana Fialová (ČSSD), která návrh předkládala.

A na odpůrce rušení jídelny se koukali tak trochu skrz prsty. „Já si myslím, že ti studenti nevědí, o čem mluví, když brojí proti stravování v té jídelně, která je nově zrekonstruovaná," poznamenala Marie Kružíková (ČSSD), další krajská radní. „Jídelna a kuchyně na gymnázium byla vysloveně na dožití," dodala.

Náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD) na číslech upřesnil, že by údajně potřebná rekonstrukce gymnaziální jídelny přišla minimálně na patnáct milionů korun. Vzápětí připomněl, že když do nové jídelny chodí ze vzdálenější obchodní akademie, tak moc nerozumí tom, že odmítají návrh gymnazisté, kteří to mají do centrální školní jídelny blíž. „Jestli to náhodou není kvůli tomu, že páni učitelé nechtějí vylézt z papučí a přezout se do normálních bot," zaspekuloval nad příčinou nechuti gymnazistů ke stěhování Joukl.

Na pelhřimovském gymnáziu přijali definitivu s hořkostí. Rozhodnutí politiků je sice nepřekvapilo, přesto čekali přinejmenším větší pochopení pro jejich věc. „Jsme zklamáni, krajská reprezentace od odboru školství, mládeže a sportu přes radu po zastupitelstvo vůbec nebrala ohled na naše argumenty. Hlavně pro studenty, jimž byly argumenty pro zachování jídelny naprosto srozumitelné, je to rána," poznamenal učitel Jaroslav Trnka, který stál v čele iniciativy proti zrušení gymnaziální jídelny.

Podle odpůrců rušení jídelny mohl stravovací provoz bez investic sloužit minimálně do září 2017. Dále se pokoušeli argumentovat, že schválený krok nepovede ke snížení nákladů, a naopak dojde k propuštění dvou až tří pracovnic jídelny na gymnáziu.

Proti rušení jídelny se postavily asi tři čtvrtiny zaměstnanců a studentů školy.