Zároveň nevíte, odkud se na vás vyřítí jiné auto či rozjařený školák. Přesně taková křižovatka leží na humpoleckém Tyršově náměstí. Ne nadlouho. Zastupitelé se rozhodli její podobu, kterou navrhl ještě architekt Josef Gočár, od základu změnit. Byť tak učinili po delší rozpravě.

„Počítáme s celkovou úpravou náměstí včetně přilehlého parčíku. Dopravní situace je tam už neúnosná,“ uvedl místostarosta Tomáš Křišťan s tím, že ke zpřehlednění místa napomůže kruhový objezd, dílo za devět milionů korun se vším všudy.

Zastupitelé nakonec záměr schválili. Než tak ale učinili, zazněly i lehké pochybnosti. „Mám trochu strach, abychom příliš rychle nezatočili s kapitálovými příjmy,“ namítl zastupitel Květoslav Namyslo.

Stavět uprostřed krize se vyplatí

Podle starosty Jiřího Kučery není k podobným obavám důvod. „Příjmy v prvním čtvrtletí rostly o pětadvacet procent. Ale hlavně, stavět cokoliv v této době je pro nás vysloveně výhodné. Firmy mají hlad po zakázkách, nabízí lepší podmínky,“ připomněl Kučera v současné době přestavovanou Lnářskou ulici, kde budou práce nejméně o milion levnější. „Lze předpokládat, že místo devíti milionů by to nakonec mohlo být sedm. Nehledě na to, že něco můžeme vydělat i na prodeji nevyužité části dlažebních kostek,“ přidal se Křišťan.

Petr Bendl pro změnu navrhl „otočit“ jednosměrku v Hálkově ulici. „Mělo by to své výhody,“ namítl zastupitel.

Milan Dočkal, který předsedá dopravní komisi, byl ostře proti. „Tohle řešení nepřichází v úvahu už kvůli tamním školám a novému sídlišti Kasalova pila. U výjezdu z něho by to bylo o karambol,“ vyjádřil se Dočkal.

Zastupitel Stanislav Bernard dokonce označil navržený kruhový objezd za neopodstatněný. „V Humpolci se najde hned několik míst, kde by bylo kruháče zapotřebí mnohem více,“ vyslovil se Bernard.

Proti tomu se ohradilo hned několik zastupitelů. „To místo je doopravdy nebezpečné. Jenom v naší kanceláři řešíme nejméně dvě nehody z této křižovatky měsíčně,“ podotkl Dočkal, jinak také pojišťovací makléř.

„Tyršovo náměstí se nechá vyřešit jedině kruhovým objezdem. Nikdo neví, kdo má vlastně přednost, navíc tam chodí spousta dětí z přilehlých škol,“ přidal se Václav Štěpán. Z řad přihlížejících na to upozornil i Libor Pavlas. „Zkuste se tam někdy projet v době, kdy končí vyučování,“ ozval se.
Tyršovo náměstí patří k dlouhodobě problémovým křižovatkám ve městě. Řada lidí poukazuje kromě jejího nepřehledného tvaru také na potíže s parkováním. Lidé z okolních domů kvůli tomu před časem dokonce sepsali petici.

Úprava náměstí má vyřešit či alespoň zmírnit i tyto připomínky. „Je pravda, že tam pět parkovacích míst ubyde. Jenže to se bavíme o autech, která stála v místech, kde beztak neměla co pohledávat. Ve slepém krčku v přilehlé Pelhřimovské ulici ale vznikne stání nejméně pro šedesát aut,“ nastínil Křišťan. Oprava náměstí začne zřejmě v srpnu.