Neohrožené a zocelené milovníky chůze od oficiálně první letošní túry neodradilo ani ne právě příznivé počasí. Sluníčko se schovávalo za mraky, občas se objevil i déšť se sněhem a vítr se také nestyděl ukázat svou sílu. Jak se však říká, nikdy není tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř, a tak se zhruba pětačtyřicet turistů s úsměvy na rtech vydalo na cestu.

Než tak ale učinili, zapsali na se prezenční listinu. Organizátoři pochodu, tedy zástupci Klubu českých turistů Pacov, je také lákali na mlsnotu. Členky klubu totiž pro všechny účastníky napekly sladké dobroty, například bábovku, medové řezy nebo limonádovou buchtu. Někteří se rovněž zúčastnili prohlídky pacovského zámku, který byl pro ně otevřen od půl desáté dopoledne.

Odemčení sezony

Před desátou hodinou se ale všichni začali scházet na nádvoří zámku, kde se chystalo slavnostní zahájení turistické sezony. Všechny přítomné turisty z pacovského, senožatského a pelhřimovského odboru přivítal statutární zástupce odboru KČT Pacov František Papež. „Myslím si, že i vzhledem k počasí je dnešní účast turistů dobrá," usmál se Papež. Na úvod promluvil i předseda pelhřimovských turistů Pavel Pípal, který svým pacovským kolegům poděkoval za organizaci akce.

Na závěr zahájení organizátoři slavnostně pootočili velkým klíčem s pentlemi na znamení, že pomyslná brána nové turistické sezony je již odemčena. Účastníkům tak už nic nebránilo v tom, aby „šlápli do bot" a vyrazili zdolat první kilometry. „Každý den se jdu projít, je to moje vášeň. Na posledním delším pochodu jsem byla na Silvestra, a to na Javořici. Dnes se vydávám na desetikilometrovou trasu," prozradila pelhřimovská turistka Květa Krejčová.

Mezi turisty nechyběla ani Barborka Štolbová, vůbec nejmladší účastnice pochodu, která prý patří do třetí rodinné generace turistů. Letos malá chodkyně oslaví teprve dva roky. Na nádvoří pacovského zámku sice dorazila ještě v kočárku, ale její maminka se ji chystala „postavit na nohy". „Občas s turisty chodíme. Dcerka je nejvíce spokojená, když jde hodně lidí," usmála se maminka.

Po zdolání kilometrů se někteří turisté sešli v pacovské Restauraci U Kalivodů, kde si za odměnu dali něco dobrého k pití a k snědku.

František Papež ještě podotkl, že čtyřiadvacáté zahájení krajské turistické sezony se uskuteční tuto sobotu ve Žďáru nad Sázavou. „Na Pelhřimovsku zahájení koluje po klubech KČT. Koná se tedy u nás, v Senožatech, Pelhřimově nebo v Hněvkovicích. V Pacově se uskutečnilo nejméně třikrát," přemítal Papež.