Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Turisté se do zámku v Řečici podívají jen o víkendech

Červená Řečice – Tuto sezonu je zámek v Červené Řečici otevřen pro turisty jen o víkendech.

28.7.2016
SDÍLEJ:

Ze slámy mohou tvořit i malí návštěvníci. Pro ně jsou také připraveny různé hry, soutěže či skákací hrad.Foto: Deník/Archiv

Omezení návštěv vyplynulo z nutnosti dalších oprav, které donedávna chátrající památka potřebuje jako sůl.

Jiří Moškoř za společnost Zámek Šebestián, která červenořečický zámek vlastní, prozradil, že letos se rekonstruují krovy, střecha a komíny středověkého paláce. „Jedná se o odstranění havarijních stavů. Mění se poškozené prvky konstrukce krovů a krytina v nejvíce poškozené části střechy," upřesnil Moškoř s tím, že tyto opravy začaly v květnu a zřejmě skončí s letošním zářím.

Náklady spojené s rekonstrukcí by z velké části měla pokrýt dotace. „Počítáme 
s částkou osm set tisíc korun, přičemž z toho sedm set tisíc korun bychom měli dostat od Ministerstva kultury z Programu záchrany kulturního dědictví," předpokládal Moškoř.

Pro představu zmínil, že celková částka pro komplexní opravu zámku je odhadována na zhruba pět set milionů korun a více. „Záchrana a obnova zámku 
v Červené Řečici je běh na velice dlouhou trať. Nelze odhadnout, jak dlouho potrvá," řekl Moškoř.

Společnost Zámek Šebestián začala se záchranou červenořečického zámku 
v roce 2012. Od té doby má objekt za sebou už pěknou řádku rekonstrukcí. „Největším problémem zámku byly totálně zdevastované střechy," zmínil Jiří Moškoř.

Mezi hlavní zásahy zařadil opravu střechy přístavku hlásky včetně výměny krytiny, opravu krovů a výměnu krytiny hlavního křídla 
i severozápadní bašty. Jižní bašta absolvovala rovněž opravu krovů a výměnu krytiny a vedle toho také opravu a přezdění paty bašty, opravu podzemí, kde bývala hladomorna, a opravu tesařských konstrukcí jednotlivých pater.

Rekonstrukce poznamenala i jižní palác, kde došlo k opravě konstrukcí krovů, výměně krytiny a rekonstrukci komínů. „Veškeré práce byly spolufinacovány ze zmíněného programu Ministerstva kultury, ovšem mimo opravy jižní bašty, na níž se finančně podílel Kraj Vysočina," zavzpomínal Jiří Moškoř.
Jedním dechem dodal, že tímto výčtem rekonstrukce červenořečické dominanty zdaleka nekončí. „V současné době je podána žádost o dotaci do programu IROP 3.1 na revitalizaci vybraných památek. Jde o obnovu jak veškerých exteriérů zámku, tak i interiéru vstupního křídla," uvedl.

Starostka Červené Řečice Zdeňka Bečková sice připustila, že se omezení otevírací doby tamního zámku může podepsat na turistickém ruchu ve městě, nicméně vzápětí konstatovala, že opravy z dlouhodobého hlediska vnímají rozhodně pozitivně. „Dlouho byl zámek uzavřený a teprve nedávno se začalo s jeho obnovou. Další rekonstrukce vidím jednoznačně pozitivně a věřím, že do budoucna kladně přispějí k rozvoji cestovního ruchu v Červené Řečici," podělila se o svůj názor Bečková.

Rovněž zmínila, že se město se zástupci vlastníka zámku domluvilo na spolupráci. „Podepsali jsme partnerskou smlouvu, v níž potvrzujeme spolupráci na budoucím provozování 
a využívání zámku," uvedla starostka.

Vzhledem k opravám se také neplánují žádné speciální akce pro veřejnost. Nicméně jak prozradil kastelán Vlček, ani rekonstrukce „neohrozí" konání tradičního Slámování. Jeho letošní jubilejní dvacátý ročník připadá na víkend od pátku 19. srpna do neděle 21. srpna.

TVOŘENÍ SLAMÁKŮ 
I DALŠÍ AKTIVITY

V pátek budou na programu prohlídky zámku a návštěvníci se mohou těšit 
i na přátelské posezení. To hlavní se odehraje v sobotu, kdy je v plánu oficiální zahájení Slámování jakožto akce věnované především tvoření soch ze slámy. Během dne se ale odehrají 
i komentované prohlídky zámku, divadelní představení, turnaje v deskových hrách a atmosféru dokreslí hudba v podání kapel Závodníci a Beelee Beat z Deellee. Neděle bude ve znamení vernisáže výstavy vytvořených slamáků a oficiálního zakončení akce.

Kdo by Slámování nestihl, a přesto by se na zámek letos rád podíval, má šanci navštívit ho o víkendech. 
V sobotu se prohlídky uskuteční vždy od deseti, třinácti nebo patnácti hodin. V neděli se chystají od půl jedenácté, od půl druhé nebo od patnácté hodiny. „Prohlídková trasa vede tak, jak vedla v minulosti. Nemuseli jsme ji kvůli opravám nijak měnit," podotkl kastelán zámku.

Autor: Aneta Slavíková

28.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení