Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trubači ukáží tichou hlasitou poštu

Pelhřimov – Přes dvě stě trubačů ze všech koutů České i Slovenské republiky porovná své síly v rámci druhého ročníku soutěže mysliveckých trubačů, která se uskuteční už tuto sobotu v Pelhřimově.

1.6.2016
SDÍLEJ:

Už tento víkend přijede do Pelhřimova na dvě stě trubačů, kteří se úderem sobotní 17. hodiny pokusí o zápis do České knihy rekordů. Foto: Deník/Libor Plíhal

Tito hudebně nadaní myslivci se navíc v rámci sobotní akce pokusí o ojedinělý pokus o zápis do České knihy rekordů, kterým bude Štafeta mysliveckých trubačů.

V rámci těchto dvou událostí se včera dopoledne uskutečnila v tamní expozici Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit tisková konference, kde se účastníci o plánované pelhřimovské akci dozvěděli víc. „Letos je to už osmdesát let od doby, kdy Antonín Dyk vytvořil první sestavu českých loveckých signálů, proto jsme se rozhodli uspořádat tuto již zmíněnou štafetu mysliveckých trubačů," osvětlil důvod konání jedinečné události za spoluorganizátory akce Petr Šeplavý z rady Klubu trubačů Českomoravské Myslivecké Jednoty.

Trubači budou rozmístěni jeden za druhým v padesátimetrových i delších distancích po trase dlouhé přes 10 kilometrů. Jejich úkolem bude předat si správně signál vylosovaný na startu štafety.

O rekord se pokusí na 170 trubačů. „Podaří-li se, bude nový český rekord zapsán jako první rekordní počin do výsledkové listiny 26. festivalu Pelhřimov – město rekordů, který nás čeká následující pátek a sobotu, přesněji řečeno 10. až 11. června," upřesnil Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den Pelhřimov.
Podstata rekordu je počet lidí, vzdálenost trasy a čas, během kterého si trubači zvládnou signál předat.
Miroslav Marek doplnil, že tato událost se pro laiky dá jednoduše popsat jako tichá pošta. „Doufejme, že bude ale hlasitá," reagoval s úsměvem Petr Šeplavý.

Úterní tiskovou konferenci navíc svými ukázkami mysliveckých signálů obohatil Petr Votava z rady Klubu trubačů Českomoravské Myslivecké Jednoty.

Předávat si trubači budou buď signál Vítání, Začátek honu, nebo Přestávku. „Možná se budou diváci divit, proč vlastně děláme takové věci a předáváme si signál zvukem, když je možné vytočit číslo a zavolat si. Jenomže my to děláme kvůli tomu, že jsme trochu konzervativní a snažíme se dodržovat myslivecké tradice a zvyky. Zároveň se snažíme, aby odkaz, který jsme obdrželi od svých předků, nezanikl," pověděl Petr Votava.

Česko-Slovenskou soutěž mysliveckých trubačů si pochvaloval i starosta města František Kučera. „Já jsem samozřejmě rád, že taková významná soutěž tady je, protože kromě toho, že jsem starostou města, tak jsem také celý život myslivcem a vyrostl jsem v mysliveckém prostředí, takže tady tuto soutěž vítám," František Kučera. Pro návštěvníky akce je připraven bohatý program, který začíná tento pátek Svatohubertskou mší v pelhřimovském kostele svatého Bartoloměje a následným koncertem trubačů na Masarykově náměstí. „Další program je připraven na sobotu, kdy by měla v devět hodin Městskými sady zaznít lovecká hudba. Tam bude následně pro děti připraven Myslivecký den s vyhodnocením výtvarné a literární soutěže na téma Jak jsem potkal přírodu," vyjmenoval Kučera.

Do soutěže je celkem přihlášeno 230 trubačů, kteří své umění předvedou ve 106 vystoupeních. Do finále, které je naplánované od 16 do 17 hodin, postupuje pět nejlepších souborů ze základního kola.

Autor: Denisa Šimanová

1.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení