Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři králové se v Humpolci klaněli Ježíškovi

Humpolec – Prostranství před děkanstvím na Horním náměstí v Humpolci se v sobotu dopoledne zaplnilo lidmi. Všichni se přišli podívat na živý betlém, který má ve městě už několikaletou tradici a zahajuje Tříkrálovou sbírku. Ta se v havlíčkobrodském a humpoleckém vikariátu koná ve dnech 3. – 13. ledna.

5.1.2014
SDÍLEJ:

Tříkrálová sbírka v Humpolci.Foto: Deník/Alexandra Knapová

Nesmrtelný příběh přilákal nespočet lidí napříč generacemi. V představení, které se povedlo stejně dobře jako v předešlých letech, opět nechyběl Ježíšek, Marie, Josef, Tři králové či pastýři.
K všeobecné pohodě přispělo i něco dobrého na zub, ať se jednalo o vánoční cukroví, koláčky nebo teplý čaj či punč.  „Ochutnejte cukroví nebo si dáte raději teplý čaj?,“ ptala se ochotně příchozích dobrovolnice před humpoleckým děkanstvím těsně po sobotní deváté hodině dopolední.
Požehnání od vikáře
To už ale návštěvníci poslouchali, jaká jsou pravidla Tříkrálové sbírky či na co poputuje její výtěžek. Poté se slova ujal humpolecký vikář P. Marian Sokol a všechny přítomné seznámil s evangelijní zprávou o příchodu třech mudrců do Betléma. 
„Já bych měl požehnat koledníkům, ale nejenom koledníkům, ale všem, kteří budou koledníky navštíveni. Koledníci jim pak na dveře napíší Kašpar, Melichar a Baltazar neboli  zkratku latinského Christus mansionem benedicat – Kristus, žehnej tomuto domu,“  popsal humpolecký vikář.
Poté zazněly slavnostní fanfáry a zraky lidí se upřely směrem k humpolecké radnici. Tři králové a jejich doprovod se totiž nejprve zastavili právě tam, u krále Heroda. Pak se družina přesunula k děkanství, kde se poklonila a obdarovala narozeného Ježíška.
„Ježíš Kristus je ten, který nás miluje. Protože, když věříme Ježíši Kristu, tak nejsme nikdy sami.  Ježíš Kristus je s námi,“ dodal Marian Sokol.
Mezitím už bájní mudrci z východu stáli před Ježíškem. „Jako projev naší lásky, přivezli jsme tyto dary: Kašpar zlato, hle, jak se třpytí. Baltazar myrhu, vzácnou mast z léčivého kvítí a kadidlo. Naši sluhové dary k Tvým nohám teď složí. Zlato, kadidlo, myrhu,“ říkal jeden ze Tří králů.
Radostnou zprávu zvěstovali lidem
Pak se všichni společně dali do zpěvu písně Narodil se Kristus Pán, čímž byla zahájena Tříkrálová sbírka a malí koledníci mohli tuto radostnou zprávu o narození krále zvěstovat humpoleckým občanům a zároveň je tak požádat o finanční příspěvek do zapečetěné pokladničky.
„Letos se sbírky účastním podruhé. Je to pro mě velká čest, a kdybych měla tu příležitost, tak bych chodila koledovat i dřív. Lidé jsou většinou velmi milí a vstřícní.  Nikdy se nám nestalo, že by před námi například zabouchli dveře. Letos se vydáme do ulice Na Skalce,“ řekla Marie Mikešová z Humpolce, která šla v převleku za Melichara.  Obdobně to viděl i další koledník David Machek z Komorovic: „Většinou jsou lidé vstřícní, pozitivně naladěni. Tříkrálová sbírka má už u nás tradici, takže lidé vědí, na co přispívají,“ přemítal Machek. 
„Z výtěžku Tříkrálové sbírky 2014 zakoupíme osobní automobil pro Šipku – sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi. To je nová sociální služba Oblastní charity Havlíčkův Brod, která zatím funguje v omezené míře, zejména ve městech Humpolec, Světlá nad Sázavou a Havlíčkův Brod, protože není v našich silách dostat se do většiny obcí mimo tato města. Dále výtěžek poslouží k dofinancování dalších služeb Oblastní charity Havlíčkův Brod a na přímou pomoc potřebným. Též podpoříme jeden z projektů Adopce na dálku,“ sdělila koordinátorka Tříkrálové sbírky Jana Dománková.

Autor: Alexandra Knapová

5.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení