Přitom i tu jde o cizí majetek. Některé obce jako Jiřice či Kámen se snaží milovníkům třešní vyjít vstříc a sázejí vlastní aleje.

Stromy u krajských silnic na Pelhřimovsku patří Kraji Vysočina a jejich správcem je Krajská správa a údržba silnic (KSÚS). „Byly doby, kdy lidé zaplatili poplatek a mohli si třešně očesat. Teď je tento zájem spíše o švestky, a to zejména na Žďársku," uvádí obchodní náměstek KSÚS Vysočina Miroslav Báňa.

Jak dodává, možnost „pronájmu" platí i pro třešně, a po-hybuje se maximálně v řádech stokorun. Ale ani tak silničáři nemohou zaručit, že stromy neočeše někdo cizí.

„Pokud si někdo natrhá misku, tak o nic nejde, ale když tam někdo češe tři hodiny a ještě to prodává do výkupu, tak v případě přistižení dotyčného jde o přestupek, který řeší policie," doplňuje náměstek Báňa. Zároveň přiznává, že zejména u jabloní je pro samotný strom užitečné, když ho někdo zbaví plodů.
Některé třešňové aleje patří obcím. Pokud například obyvatelé Jiřic dostanou chuť na šťavnaté plody, mohou si 
u cesty k hájovně u Trucbá-
by natrhat třešně či švestky 
a v aleji vedoucí od nové bytovky k podjezdu u dálnice třešně a jablka.

„Zhruba kolem roku 1999 vysázela obec švestky a třešně u cesty k hájovně u Trucbáby. Zde předtím byla jabloňová alej. Jabloně už ale neplodily dobrá jablka, a tak jsme stromy vytrhali a místo nich zasadili právě švestky a třešně," upřesnil jiřický starosta Miroslav Jirků.

Ten dále podotkl, že pokud si dříve chtěli tamní obyvatelé jablka natrhat, platili obecnímu úřadu poplatek, takzvané pachtovné. Nyní jsou plody švestek, jablek v aleji od nové bytovky a třešní z obou zmíněných alejí pro místní obyvatele zadarmo. Ostatní by za sběr měli uhradit určitou částku úřadu, ale podle slov starosty Jiřic se tak ještě nikdy nestalo.

Nabízí se tedy otázka, jak obec dohlíží na to, zda plody sbírají skutečně jen Jiřičtí, 
a zda se toto dá vůbec uhlídat. „Naši zastupitelé, kteří bydlí v přilehlé oblasti, se občas vydají na namátkovou kontrolu. Stane se, že tam někdy někdo cizí utrhne nějakou tu třešeň, ale vždycky jsme to řešili domluvou," řekl Jirků.
Podle starosty jsou tamní obyvatelé rádi, že tuto možnost sběru ovoce mají.

„Dbáme akorát na to, aby stromy při sběru nikdo nepoškodil," dodal Jirků s tím, že i on sám si na stromech plody trhá.

Novou třešňovou alej o více než sto stromkách mají také v Kámeni, a to u cesty k Lipí. Obec podle starosty Františka Hofmana využila dotační titul, který získal mikroregion Stražiště. O tom, že by si na třešních mohli pochutnávat jen místní, ale starosta neuvažuje, přeje toto občerstvení i kolemjdoucím turistům a dalším zájemcům.