Policie věc prošetřila, ale nenašla nic, co by vedlo k zahájení trestního řízení.

„Obdrželi jsme oznámení pro podezření z možného páchání trestné činnosti paní starostky v souvislosti se špatným hospodařením s majetkem obce a zneužíváním funkce ve svůj prospěch," sdělila pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.

Anonym byl podepsán „občané obce Častrova" a nařkl starostku třeba z údajně nezákonné koupě obecního auta a chyb při prodeji obecních pozemků a oprav komunikací v obci.

Kauzu ojetého obecního auta už na jaře rozvířil Ladislav Hanuš, podle kterého byl vůz příliš drahý. Hanuš jako zastupitel prý už dlouhodobě nesouhlasil s určitými rozhodnutími vedení obce a pak ze zastupitelstva odstoupil. Poté avizoval založení občanského sdružení, které by podle něj mělo plnit úlohu opozice.
Zeptali jsme se ho tedy, zda stojí i za trestním oznámením. 

„To oznámení jsem nepodal, anonymně bych to nikdy neudělal. Já jsem na ty věci  vždy poukazoval před lidmi a podepsal jsem se pod to," zdůraznil nyní Hanuš s tím, že svůj kritický názor na vedení obce nezměnil ani poté, co policie „nic nenašla". Podle něj se některé věci dají „zakamuflovat" i před policií.

Někteří už příště  kandidovat nechtějí

Policisté z odboru hospodářské kontroly prohledali doklady a provedli výslechy. Nakonec ale ani neměli komu ohlásit výsledek šetření, protože podání bylo anonymní. Jak přitom Deníku potvrdili zástupci krajského úřadu, Častrov patří k nejlépe hospodařícím obcím v Kraji Vysočina.

Pro starostku Janu Houškovou výslechy a k nim ještě kontroly z ministerstva vnitra znamenaly nelehké období. „Překonala jsem to, slíbila jsem lidem, kteří mě sem zvolili, že budu svou funkci dál vykonávat podle svého přesvědčení," říká dnes.

Někteří častrovští zastupitelé Deníku potvrdili, že příště už na své funkce kandidovat nebudou. „Nestojí nám to za to. Pár lidí nás kritizuje téměř za každé naše rozhodnutí a za všechno, co pro obec děláme," řekl jeden ze zastupitelů.

I někteří řadoví obyvatelé Častrova hovoří o tom, že kritici výtky vůči vedení obce přehánějí. „Pan Hanuš je věčně nespokojený člověk a hraje si na partyzána. Ale musí za ním stát ještě někdo jiný. Ale nevím, o co té skupince jde," uvedl mladší muž z Častrova, který nechtěl být jmenován.