Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trasa muzejní vycházky tentokrát vede po naučné stezce

Humpolec – Kdo byl Otakar Březina? Kdy se na židovském hřbitově v Humpolci konal poslední pohřeb? Kde se v okolí města těžilo zlato? Jak staré jsou stromy u rybníku Dvorák?

23.4.2015
SDÍLEJ:

Dosud poslední Muzejní vycházka se konala v zimě, a to v režii Pavla Holuba a Zdeňka Škrabánka. Ti nahlédli do 19. století a nastínili, jak tehdy Humpolec vypadal. Foto: Deník/ Aneta Slavíková

Na tyto, a ještě další otázky odpoví zájemcům muzejní procházka po části naučné stezky Březina, kterou si na sobotu připravilo humpolecké muzeum. Sraz účastníků je naplánován na čtrnáctou hodinu v lesoparku pod Orlíkem u bývalého skladu Jednoty.

Humpolecké muzeum totiž nepůsobí jen ve svých dvou budovách na Dolním a Horním náměstí, ale od podzimu 2013 se vydává také do terénu na muzejní vycházky. Jak uvedla jeho vedoucí Dagmar Kluchová, procházky se stávají tradicí. „Chtěli bychom je pořádat pravidelně, tak jednou za čtvrtletí. Už vymýšlíme trasu na léto a na podzim. Témata vycházek mohou být různá, ale vždy se je budeme snažit volit podle ročního období. V létě můžeme vyrazit třeba za motýly, na podzim zase za houbami," vysvětlila Kluchová.

Stezka Březina je dlouhá devět kilometrů, vede po přírodních a historických zajímavostech mezi Humpolcem, Čejovem a Rozkoší a čítá celkem šestnáct zastavení. Dagmar Kluchová společně se svou kolegyní Kateřinou Jančurovou si vybraly některá z nich, o kterých budou při vycházce povídat. „Půjde s námi i Martin Sýkora, který pohovoří o geologii, s hradem Orlík nás seznámí jeho kastelán Pavel Koubek. Kdo bude mít zájem, může vystoupat i na rozhlednu," dodala vedoucí muzea.

Sýkorův nápad

Jak dále zmínila, muzejní vycházky se u lidí těší velké oblibě. S myšlenkou vyrazit do přírody či do města a mluvit přímo na místě o daném tématu přišel prý Martin Sýkora. „V muzeu od něj máme zapůjčené minerály. A jednou jsme si tak povídali, a on se zeptal, co kdybychom uspořádali procházku do přírody," zavzpomínala Kluchová a doplnila, že druhý podnět vzešel přímo od návštěvníků muzea, kteří se neustále vyptávali na další a další akce.

Na první muzejní vycházku s Martinem Sýkorou, konkrétně ke štůlám pod Orlíkem, se vydala jen skupina nadšenců před dvěma lety 
v říjnu. Ovšem loni v březnu druhou procházku s příznačným názvem Se Sýkorou za sovami absolvovalo už více zájemců.

A jak se říká Do třetice všeho dobrého, následující muzejní vycházka, opět s Martinem Sýkorou, za zlatem na Trucbábu byla zase o něco úspěšnější. Na zimní historické putování po stopách humpoleckého kronikáře Jana Kamarýta s archivářem Pavlem Holubem a učitelem Zdeňkem Škrabánkem přišlo už kolem stovky zvědavců.

Autor: Aneta Slavíková

23.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Bohdalíně na Pelhřimovsku.
5

Bohdalín: Na volby přišel bez občanky

Volby v okrsku číslo 10 v Pelhřimově.
4

Ve velkém okrsku odhadovali slušnou volební účast

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Kamenice nad Lipou – K volbám se v pátek, jako spousta dalších lidí nejen z Vysočiny, vydala i Kateřina Ješetová z Kamenice nad Lipou.

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

Častonín – Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století a v současné době se na farmě podílí takřka celá rodina.

U malých voličů z Olešné vyhrály ovocné knedlíky

Olešná – Předtím, než se ve volební místnosti v Olešné usadila oficiální volební komise, za plentu a k urně se opět vrhli tamní školáci. Děti z prvního stupně základní školy letos volily své neoblíbenější jídlo.

Do Putimova zašli volit dva Markové Šalandové

Putimov – Zajímavá dvojice s voličskými průkazy zavítala do volební místnosti v Putimově u Pelhřimova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení