Takřka neuvěřitelné se stalo skutečností ve středu. Na Křemešníku začala lyžařská sezona. Nový vlek, třicet centimetrů umělého sněhu a pečlivě upravený svah. To vše mají rekreační sportovci na dosah denně od 9 do 21 hodin.

„Je skvělé, že se podařilo sjezdovku takto vylepšit. Přijel jsem to zatím jen vyzkoušet, ale vypadá to fakt dobře. Odpoledne se vrátím s dětmi, řeknu i známým,“ přislíbil Radek Fanta, vůbec první lyžař, který se zaklesl do černooranžové dvoukotvy. A hned se zajímal o permanentku.

Úlohu kleštiček převzal turniket

„Ceny jsme nastavili tak, aby se tu mohly dosyta vyřádit celé rodiny. Pro pohodové lyžování se ostatně sjezdovka hodí nejvíce,“ připomněla vlekařka Magda Vaňková. Návštěvníci si jednoduše zakoupí čipovou kartu, kterou si mohou dobít libovolným počtem bodů.

Platí pravidlo, čím více, tím levněji. Jeden průjezd turniketem stojí v průměru šest až sedm korun. Pro různě zdatné lyžaře je jako stvořený i samotný vlek. Dokáže uhánět rychlostí až tři metry za vteřinu stejně jako přibrzdit. To aby třeba začátečníci či děti sebou neplácli při nastupování o zem.

Spasila je voda  z okolních rybníků

Vlekaři se ale přesvědčili o tom, že nejtěžší je začít. Křemešnickým kamenem úrazu byl a zatím zůstává zásobník vody pro sněžná děla. Na podzim se podařilo vyhloubit nádrž i položit rozvodové potrubí podél svahu.

Dotah zásobování nádrže ale zhatil mráz. „Nejprve jsme použili vodu, kterou jsme tam měli. To samozřejmě nemohlo stačit, zachránili nás ale rychnovští dobrovolní hasiči,“ poděkovala za pomoc Vaňková.

Hasiči čerpali do cisterny vodu ze sázavského a rychnovského lihovarského rybníka, odkud ji trpělivě vozili na Křemešník.

Po ledové koupeli  se ukázal zlodějíček

„Je i v našem zájmu, aby sjezdovka fungovala bez problémů. Pokud bude třeba, v rámci našich možností pomůžeme znovu,“ vzkázal rychnovský starosta Pavel Martínek.

Zaměstnanci sjezdovky si při zasněžování užili své. Při poněkud krkolomném usazování čerpadla si dopřáli vynucenou otužovací koupel v ledové vodě.

Kdosi si navíc „vypůjčil“ kabeláž a některé další součásti sněžného děla.

„Tihle nenechavci jsou fakt strašní. Nahlásíme to policistům,“ rozčílil se vlekař Petr Vaněk, který bez ohledu na provozní potíže s tím spojené odhadl škodu na třicet tisíc korun.

Místostarosta asi pojede na prkně

Snaha vlekařské party se přesto neminula účinkem. Na svahu nyní leží dva tisíce metrů krychlových umělého sněhu. „Věříme, že připadne ještě nějaký přírodní. A také, že bude okolo minus pěti stupňů a my budeme moci pokračovat v dosněžování,“ dodala Vaňková.

Nový vlek dnes nemine ani slavnostní chvilka. Na odpolední symbolické otevření sjezdovky si již chystají výbavičku pelhřimovští představitelé, kteří všichni patří mezi vyznavače zimních sportů. A zřejmě nezůstane pouze u starostenských lyží.

Jak prozradil místostarosta Bohumil Kovanda, jeho kolega se možná postaví na snowboard. „Jsme zvědaví, jaké triky Tomáš Dufek předvede,“ pravil Kovanda.