O zádrhely tak nebyla nouze, ovšem 
u diváků si všichni soutěžící s originálními, podomácku sestavenými stroji vysloužili hlasitý obdiv.

Když se například zdálo, že závodník na minitraktoru svůj stroj z bahenní lázně 
už nedostane, chystal se mu na pomoc jeden z organizátorů. „Já odtud vyjedu!" odmítl jeho asistenci závodník, zatnul zuby a skutečně, po pár vteřinách vyjel a druhou bahenní lázeň zdolal bez problémů.

To jiný soutěžící v malotraktoru s pohonem čtyři krát dva už pomoc neodmítl. Nejdříve se „sekl" ještě před bahenní lázní. Odtud mu organizátoři pomohli, ale přímo v bahenní lázni pak zůstal znovu. Nakonec ho odtud vytlačili i s pomocí diváků. „Má moc těžký předek, to se pak nemůže divit," ozývalo se znalecky 
z řad přihlížejících.

Bylo ovšem znát, že Rovenská traktoriáda není o vítězství, ale hlavně o zábavě. „Naše šance v závodu vidím jako průměrné, vždyť nám to sotva jede. Zkoušíme to pro srandu, jako loni," řekl Robin Mihule z Útěchovic, který v malotraktoru s pohonem čtyři krát dva usedl ještě s Romanem Fidlerem. Dodal, že loňská traktoriáda mu vynesla šesté místo.

Divácky nejatraktivnějším úsekem terénní jízdy byla bezesporu již zmíněná bahenní lázeň. „Já se tu snad utopím," obával se se smíchem na rtech jeden ze závodníků při prohlídce trasy. Další zase klacíkem zkoušel, jak je lázeň hluboká. „Vody je tam dost, až po pás," škádlil soutěžící moderátor akce. Že ale příliš nepřeháněl, se závodníci dozvěděli při samotném průjezdu. Soutěžící v kategorii Fichtl 
a Minitraktor sice do lázně vjíždět nemuseli, ale někteří si ji ujít nenechali.

Zatímco motoristé se 
u bahenní lázně trochu mračili, diváci s jistou dávkou škodolibosti hýřili nadšením. „Kluci se nejvíc těší na to, až se bude jezdit bahnem," prozradila na své syny Honzíka a Jiříka návštěvnice traktoriády Kateřina Vaňhová z Chválova 
u Pelhřimova s tím, že letos se s rodinou přijeli podívat poprvé. „Vždy jsme o traktoriádě jen slyšeli, teď jsme konečně tady," usmála se Vaňhová.

Kromě závodů si návštěvníci mohli prohlédnout výstavu čelní a manipulační techniky. Ti odvážnější si pod odborným dohledem zkoušeli přesouvání špalků nakladačem. Pořadatelé akce mysleli i na děti, pro které připravili dětský koutek.

K závodu
Jak za organizátory prozradila Kateřina Razimová, letošní traktoriády se zúčastnilo 39 závodníků, a to v kategorii Fichtl do 50 kubických centimetrů, Mini traktor do 25 kilometrů za hodinu, Malotraktor s pohonem 4 krát 2 (s dvaceti závodníky nejhojněji zastoupená kategorie) a Malotraktor s pohonem 4 krát 4. Soutěžící porovnali své dovednosti ve třech etapách – v jízdě zručnosti, terénním závodu a nakonec v terénním závodu opačným směrem. Trasa terénního závodu vedla převážně lesem. Vedle dvou bahenních lázní závodníci zdolávali četné výjezdy, sjezdy i výmoly.