Jedná se o výtvarnou recesistickou akci buď pro jednotlivce, nebo pro skupiny, kde se vyrábí objekty ze slámy. Každý účastník dostane k dispozici drát, provázek a slámu. Poté už je jen na jeho fantazii, co vytvoří.

Festival otevře zítřejší společný táborák. A v sobotu v de-set hodin začne potom samotné slámování. Jeho součástí bude i řada doprovodných akcí pro rodiny s dětmi, jako například divadelní představení, výstavy, řemeslné dílny (kovářská, keramická, malování), projekce filmů na náměstí a rockový koncert. Připraven bude i skákací hrad pro děti či lanové hry. K osvěžení mohou návštěvníci využít dokonce bazén. Divadelní představení začíná v 16 hodin, a diváky potěší vystoupení pražského divadla KUK, což je zkratka Klubu uměleckých katastrof.

Za vstup na Slámování návštěvník nic nezaplatí, kro-
mě sobotního koncertu dvou kapel. Ten bude podle slov spolupředsedy Spolku na záchranu památek červenořečických, Jiřího Jedličky v režii dvou kapel. „Pozvali jsme na koncertování dvě kapely. Jednu z Prahy s názvem Až naprší a uschne, druhá je havlíčkobrodská skupina Variace," shrnul Jedlička a dodal, že vstupné na kapely bude 60 korun.

Zviditelnění obce

V poslední den festivalu, tedy v neděli, bude v parku připravena výstava vyrobených slamáků, a zájemci mohou zavítat na prohlídku zámku.

Podle pořadatelů je cílem celé akce aktivní zapojení občanů do života na obci a zviditelnění obce Červená Řečice. Stejně tak se Spolek na záchranu památek červenořečických snaží získat potřebné finance pro nutné opravy zámku.

Jedlička zmiňuje i příjemné zázemí festivalu. „Lidé si mohou přibalit spacák a pře-spat na zámku. Ti, co si dokonce přivezou stan, mohou využít našich zelených ploch," usmál se Jedlička a dodal, že dalším lákadlem by mohlo být netradiční strávení volného času, kterého se může zúčastnit celá rodina.

Zuzana Horáková