Například v Počátkách letos poprvé doprovodí svatého Martina na koni ještě další dva hřebci. „Tři koně jsme letos zvolili proto, abychom měli honosnější průvod a svatý Martin měl pořádný doprovod. Také jsme chtěli, aby to byl pěkný zážitek pro děti, které v průvodu půjdou,“ vysvětlil Vítězslav Větrovec, vedoucí kulturních zařízení města Počátky.

V Počátkách navíc v rámci sedmého ročníku svatomartinského lampionového průvodu vyhlásí výsledky tradiční výtvarné soutěže. „Po zahájení akce, které bude v 17 hodin, vyrazíme průvodem přes město. To nebude trvat moc dlouho a vrátíme se zpátky před informační centrum na Palackého náměstí. Tam vyhlásíme výsledky výtvarné soutěže, kdy nám děti posílaly a nosily obrázky svatého Martina,“ nastínil Větrovský průběh akce.

V Žirovnici museli na letošní průvod najít jiného koně pro svatého Martina. Kobylu Hedunu tak letos vystřídá nováček Flint. „Do loňského roku nám jezdecký klub Dvůr Dvořák poskytoval koně Hedunu. Ten už ale ze zdravotních důvodů v průvodu jít nemůže. Letos poprvé tedy půjde kůň Flint od Františka Filsocha,“ informovala Ivana Šmídová, vedoucí odboru kultury města Žirovnice.

Dodala také, že Flint už se ale v minulosti účastnil průvodu v Počátkách. „Doufáme tedy, že všechno dobře dopadne,“ řekla Ivana Šmídová.

Obyvatelé Žirovnice se letos mohou na svatého Martina přijít podívat už po desáté. „Tím, že tato akce už je u nás osvědčená a během deseti let jsme všechny její části vychytali, a to jak trasu, tak i program, tak už dolazujeme pouze takové detaily. Nádvoří zámku například zdobíme světelnými řetězy, aby atmosféra akce byla co nejhezčí,“ uvedla příklad Šmídová s tím, že každým rokem se navíc snaží obměnit i doprovodný program.  Letos si tedy návštěvníci tamního zámku budou moci poslechnout kapelu Country banda.

Do svatomartinského lampionového průvodu v Žirovnici se zapojí také šermíři a dětský rytmický orchestr Hakuna Matata z jihočeského Jindřichova Hradce.

Průvod v Kamenici nad Lipou i letos povedou zkušení divadelníci z tamního ochotnického souboru Triangl. Kůň, který bude se svatým Martinem v čele, však bílou barvu mít nebude. „Každý rok slýchám připomínky, že kůň v průvodu není bílý. Pokaždé tedy vysvětluji, že to není o tom, že Martin musí přijet na bílém koni, ale že se jedná o obrazné tvrzení, že má s sebou přivést sníh,“ zasmál se Petr Pech, vedoucí Správy kulturních zařízení města Kamenice nad Lipou.

Další část programu čeká děti a dospělé na tamním zámku. „Lampionový průvod dojde na nádvoří zámku, kde na zájemce bude mimo jiné čekat hned několik tvořivých dílen,“ lákal Pech návštěvníky akce. Těšit se mohou například na tvoření s keramikou, korálky či pedigem.

Už ve 14 hodin odstartuje sobotní průvod v Horní Cerekvi. Tamní obyvatelé vyrazí od kulturního domu a zastaví se před kostelem, kde pokřtí svatomartinské víno. Svou pouť zakončí v hotelu Rustikal. Příchozí se mohou těšit také na šermířské vystoupení, ohnivou šou a kejkle.

I v Želivě se malí i velcí připojí k tradičnímu svatomartinskému průvodu. Ten vyrazí v 17 hodin od tamního kláštera.

Sobotní průvody

Počátky – Sraz v 17 hodin před informačním centrem

Žirovnice – Sraz v 17 hodin před památníkem v Žižkově ulici

Kamenice nad Lipou – Sraz v 17 hodin na Husově náměstí

Želiv – Sraz v 17 hodin u želivského kláštera

Horní Cerekev – Sraz ve 14 hodin před kulturním domem