Zelený vrch v Pelhřimově

Až šest set lidí nalezne v budoucnu domov v nově stavěné čtvrti Zelený vrch v Pelhřimově. Většina pozemků pro rodinné domy již má svého majitele, stavební ruch panuje na okraji města směrem od Jihlavy. Na místě vzniká prostor pro více než dvacet rodinných domů a čtyři terasové domy s osmadvaceti byty.

Nová čtvrť nabídne bydlení několika typů, obchody a služby i zeleň.
Na kraji Pelhřimova roste nová čtvrť. Podívejte se, jak bude Zelený vrch vypadat

Ty mají zahrnout předzahrádky a výhled na město, umístěné budou v blízkosti plánovaného velkého parku. Kromě toho vzniknou v lokalitě také obchody, služby a dokonce i supermarket. Přístup na pozemky napojené na inženýrské sítě získají jejich majitelé po vybudování a kolaudaci cest, která má nastat nejpozději do konce června 2024.

V prodeji jsou zároveň i pozemky se společným prostranstvím, takzvaná hnízda. Další druhy bydlení, tedy terasové a bytové domy, mají nejbližší termín k nastěhování v roce 2025. „Vzhledem k aktuální situaci na trhu s realitami je to pouhý odhad,“ řekl jednatel společnosti Zelený vrch Pelhřimov David Štursa.

Vodní ráj v Pelhřimově

Léta diskutovaný a plánovaný vodní ráj v Pelhřimově zřejmě čeká posun. Obyvatelé města si jeho výstavbu přáli v anketě, na požadavek následně pelhřimovští představitelé zareagovali. Venkovní bazén s vodními atrakcemi má vyrůst v sousedství kryté plovárny, kterou radnice plánuje kompletně opravit.

Plavecký areál včetně wellness zázemí vznikne ve třech etapách, jedná se totiž o projekt za stovky milionů korun. Pelhřimovští zástupci proto chtějí stavbu zaplatit tak, aby městský rozpočet zasáhla co nejméně.

Vizualizace bazénu v Pelhřimově.
Vizualizace bazénu v Pelhřimově: tak by mohl vypadat plavecký areál, podívejte

„První fáze zahrne rekonstrukci stávajícího plaveckého bazénu a dostavbu celé kryté části. Druhá řeší provoz zážitkové části, jako jsou tobogány, saunový svět, třetí se zabývá venkovním areálem,“ vysvětlila před časem mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.

Moderní wellness obsáhne finskou, aroma a bylinnou saunu, ochlazovací bazén, sprchové centrum a prostor pro masáže. Venkovní plocha nabídne návštěvníkům takzvaný zážitkový bazén, dětské brouzdaliště, tobogán, širokou skluzavku, slunící louku nebo prostory pro plážový volejbal.

Obnova poloostrova Radětínského rybníka v Pelhřimově

Zelenou dali obyvatelé Pelhřimova revitalizaci poloostrova na tamním Radětínském rybníce. Stalo se tak v prvním ročníku participativního rozpočtu nazvaného Společnou cestou. Na čtyři vítězné projekty chce pelhřimovská radnice uvolnit přibližně půl milionu korun, začátek výstavby plánuje na rok 2024.

Mezi čtyřmi vítěznými projekty skončila obnova poloostrova na pomyslném třetím místě, hlasovalo pro něj sto padesát sedm lidí. Rozpočet odhaduje předkladatelka plánu na pětačtyřicet tisíc korun. „Cílem projektu je zpřístupnit a zatraktivnit plochu u Radětínského rybníka, kde je hezký výhled do krajiny, na vodu a život kolem,“ napsala autorka projektu Ivana Daňhelová.

Obchodní centrum Klokan v Humpolci

Za nákupy vyrazí v budoucnu obyvatelé Humpolce na Pelhřimovsku. Nová obchodní galerie bude vůbec první stavbou svého druhu ve městě, náklady odhaduje developer na necelých dvě stě milionů korun. Nákupní centrum má současně poskytnout zhruba padesát pracovních míst v několika obchodech. Investory budoucího Obchodního centra Klokan jsou firmy Fuertes Development a KLM Real Estate Czech Republic, které dosud působily pouze na Slovensku.

Celou plochu, která obsáhne přes čtyři a půl tisíce metrů čtverečních, přikryje zelená střecha. Ta má podle developera fungovat jako tepelná izolace, a snížit tak náklady na vytápění nebo klimatizování. Podél pelhřimovské Okružní ulice navíc firma postaví chodník a cyklostezku.

Oprava areálu Camping Kovárna v Červené Řečici

Kempování v moderním hávu si užijí návštěvníci areálu Camping Kovárna poblíž Červené Řečice na Pelhřimovsku. V sedmnácti plně vybavených samostatných domcích stráví zájemci dovolenou, kterou si zpestří například rybařením. Hlavní budova zahrne restauraci, wellness, vinný sklep nebo samostatné apartmány.

Na výstavbu většiny domků použijí pracovníci firmy Dřevostavby na míru masivní dřevo, stylizovat je chtějí jako moderní roubenky. „Součástí bude plocha se samostatným sociálním zázemím pro návštěvníky ubytované ve stanech, týpí či pod širým nebem,“ popsal nedávno inženýr stavební firmy Tomáš Matuška. První návštěvníky plánují majitelé kempu přivítat na jaře 2025.