Do obce, kde při prvním kole byla 70,11 procentní volební účast, vjíždím ve směru od Kamenice nad Lipou. Jelikož Včelničkou projíždím každý den, budovy, domky a další objekty si příliš neprohlížím, hledám však nějakou živou duši. Nikoho zatím nevidím. Co mě ale zaujme, jsou dva velké plakáty Miloše Zemana připevněné na nástěnce hned vedle místního obchodu. Sjíždím z kopce a dávám blinkr doleva, abych zaparkovala u bývalé sklárny, jejíž provoz tu skončil zhruba před šestnácti lety.

Vystupuji z auta a rozhlížím se po vesnici, na protější straně silnice zahlédnu mladou ženu. Když přijdu blíž, zjistím, že ji od pohledu znám. Po krátkém vysvětlení, co po ní vlastně chci, se rovnou ptám, koho bude volit ve druhém kole prezidentských voleb. „Stejně jako v prvním kole, budu volit Miloše Zemana. Je mi z těch dvou kandidátů, kteří postoupili, sympatičtější. Jiřího Drahoše vůbec neznám, je to pro mě cizí člověk. Jeho vystupování mi navíc přijde takové arogantní. Zeman mi připadá jako člověk od nás z vesnice, který si rád zajde na pivko,“ říká mi bez ostychu Markéta Švecová.

Zároveň dodává, že o politiku se vůbec nezajímá. „Nebavíme se o ní ani doma, takže se nerozhoduji podle toho, jak je Zeman v tomto oboru zkušený, ale spíše podle sympatií,“ doplnila Švecová, která chodí k volbám pravidelně.

Svůj názor se tedy tímto způsobem snaží říci, ale nakonec je jí jedno, zda ve druhém kole zvítězí Jiří Drahoš, nebo Miloš Zeman. „Stejně ale prezident nemá téměř žádné pravomoci, takže je mi celkem jedno, kdo nakonec ve druhém kole voleb vyhraje,“ zasmála se Švecová.

Ještě než se každá vydáme svým směrem, zeptám se mé respondentky, zda bych si ji mohla vyfotografovat. To s omluvou odmítá a s přátelským pozdravem se loučíme. Už je celkem tma, proto se rozhodnu, že fotografie z obce pořídím až druhý den ráno.

Z již zmíněného parkoviště jde mým směrem starší pán, oslovím ho proto se stejnými otázkami. „Volit budu i ve druhém kole Zemana, protože se mi jako prezident líbí a má dobré názory. Řekne všechno otevřeně. A to, že mu někdy něco ujede, se dá odpustit,“ vysvětlil Josef Luňák s tím, že se za svůj názor nestydí.

Prozradil také, že je členem místní volební komise a s výsledkem prvního kola ve Včelničce je spokojený. Připustil také, že ať vyhraje Zeman, nebo Drahoš, velký rozdíl mít v počtu hlasů nebudou.