Ukazují to i výsledky bezplatných testů, v rámci kterých si lidé mohli do 28. prosince nechat prostřednictvím hygienické stanice prověřit lihoviny, jejichž původem si nebyli jisti.

Na pracoviště krajské hygienické stanice v Pelhřimově  se obrátilo devětadvacet zájemců, kteří si nechali otestovat celkem jednapadesát vzorků.

Závadná byla vodka i slivovice

„Jednalo se o běžné druhy alkoholu jako Božkov tuzemský, jindřichohradecký Tuzemák, ale i různé typy vodek a rovněž značné množství blíže neurčených ovocných  pálenek, které lidé v loňském roce dostali darem nebo je zakoupili na trzích, a to i mimo Vysočinu," přiblížila Blanka Kozubková, vedoucí oddělení hygieny výživy územního pracoviště krajské hygienické stanice v Pelhřimově. Jak dodala, zatím mají k dispozici výsledky čtyřiačtyřiceti vzorků, a ne všechny lihoviny vyšly z rozboru čisté.

„Obsah metanolu nevyhověl ve vodce Finlandia Blackcurrant. Dále bylo hraniční množství metanolu zjištěno u dvou vzorků slivovic Rudolf Jelínek," prozradila Kozubková.

U dvou vzorků vůbec nespecifikovaných lihovin, tedy  bez jakýchkoliv údajů na obalu, bylo stanoveno množství metanolu, které by nevyhovovalo například pro vodku nebo tuzemák.

„V těchto případech jsme lidi, kteří k nám tyto vzorky donesli, neprodleně upozornili, že jim jejich lihoviny nedoporučujeme požívat," pokračovala Blanka Kozubková.

Ve čtyřech případech se našel přibližně  šestkrát vyšší  obsah látky 2-propanolu, jejíž přítomnost signalizuje, že  mohlo dojít k takzvanému pančování. I v těchto případech hygienici majitele testovaných lahví upozornili, aby tento alkohol nepili.

Až pelhřimovská hygienická stanice dostane výsledky zbývajících testů, předá je policii, aby ty závadné mohla prošetřit.

Jak uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková, až policisté výsledky obdrží, budou se každým případem zabývat zvlášť.

„Budeme komunikovat s lidmi, kteří dané vzorky přinesli k otestování, a naším cílem bude zjistit, kde k závadnému alkoholu přišli, a postupně se dopátrat až k výrobci," popsala Čírtková.

Ta zdrůraznila chvályhodné počínání lidí, kteří podezřelé lihoviny dali prověřit ještě předtím, než je požili, a ušetřili si tak vážné zdravotní komplikace.

Výsledky testů podle Kozubkové ukazují, že lidé mají pravděpodobně  stále doma dost lihovin, které nemusejí být bezpečné. I když přijímání vzorků na bezplatnou kontrolu už skončilo, zájemci si mohou alkohol nechat ověřit i nadále, a to jeden vzorek za 490 korun.

„Pokud si lidé nejsou jisti původem a nezávadností alkoholu, který mají doma, raději by ho neměli pít, a pokud budou mít zájem, mohou zatelefonovat nebo přijít k nám na stanici, kde jim poradíme a zodpovíme jejich otázky," nabádá Kozubková.

Výzva k návštěvě hygienické stanice podle ní platí i pro ty, kdo se domnívají, že po požití tvrdého alkoholu mají potíže se zrakem. V tomto případě by lidé neměli obsah podezřelých lahví vylévat, ale schovat si je a přinést s sebou.