Že se plavci už nemusí obávat studené vody, mají v dobrém slova smyslu na svědomí tři tepelná čerpadla. Zásadní letošní novinku včera oficiálně „předala" firma ELPE Pelhřimov zástupcům Humpolce.

Že je voda skutečně příjemně teplá, potvrdil nejen humpolecký starosta Jiří Kučera (ODS). „To je super," reagoval po tom, co do bazénu namočil prsty. Včera si koupání pochvalovaly i děti, kterým právě na dva měsíce skončily školní povinnosti. „Je opravdu znát, že je voda teplejší, než bývala. I nové schody u skluzavky jsou lepší," poukázal na další změnu na koupališti jedenáctiletý plavec Vojtěch Přáda z Hněvkovic.

Tříčlenná parta mladých mužů stojících u schůdků do bazénu sice vypadala, že jí voda přijde pořád studená, a proto se nikam nehrne, ale nakonec se ukázalo, že důvod je jinde. „Jsme jen nahřátí, jak jsme leželi na sluníčku. Voda je konečně skvělá. Pamatujeme si, že loni, i když byly ty tropic-
ké dny, se nám voda zdála 
o dost studenější, než je teď. Určitě se přijdeme znovu vykoupat," pochvaloval si sedmnáctiletý Dominik Marek a jeho kamarádi Jo-sef Kopecký a Vojtěch Klaga přikyvovali. Poslední zmíněný plavec ještě podotkl, že je rád i za to, že na zemi u sprch už nevidí oblázky. Takzvaný kačírek totiž nahradila dlažba.

Jak vysvětlil starosta Kučera, město o pořízení tepelných čerpadel rozhodlo 
z toho důvodu, že si lidé stěžovali, jak je na Žabáku voda studená. „Často jsme to slýchávali. Proto jsme již dříve pořídili solární panely, ale příliš se toho nezměnilo. Hodně jsme o koupi čerpadel přemýšleli, zda je to výhodná investice, ale teď vidím, že jsme udělali dobře," komentoval Kučera.

Novou technologii totiž nevyužije „jen" Žabák, ale také sousední zimní stadion. Čerpadla tak budou své poslání plnit celoročně. „Každé čerpadlo má normovaný výkon dvacet kilowatt. V letních měsících, když se teplota bude držet mezi pětadvaceti až třiceti stupni, tak jejich výkon stoupne na 85 kilowatt. Tato čerpadla ohřívají tisícilitrovou akumulační nádobu,
z které je teplo bráno v letních měsících na bazén. Systém je navíc rozšířen 
o ruční přepínání, díky němuž se od září může ohřívat voda na zimním stadionu," nastínil ve zkratce Jiří Pejcl z firmy ELPE.

Žabák se s novou sezo-nou kromě čerpadel, nových schodů u skluzavky a dlaž-by u sprch doznal dalších změn. Dlažba je i pod 
stánkem s občerstvením.
U vchodu nově visí knihovnička s oddychovou četbou na půjčení, zeleň a pláž se dočkala úprav a brzy bude hotovo hřiště na minigolf.