Meteorologové na sobotu předpovídají nejvyšší denní teploty při vyjasnění od 18 do 22 stupňů Celsia. V neděli by rtuť teploměru měla rovněž šplhat ke 20 stupňům. Na konec října ne zrovna dvakrát obvyklé počasí. Je proto velmi pravděpodobné, že o víkendu padnou teplotní rekordy.

Podle pozorovatelů z observatoře v Košeticích byla na této stanici od roku 2000 zaznamenána nejvyšší teplota pro 26. říjen před devíti lety, kdy naměřili 16,7 stupně Celsia. „Naopak nejnižší teplotu jsme pro toto datum zaznamenali v roce 2003. Tehdy jsme se moc neohřáli. Bylo pouhých 3,5 stupně Celsia," řekla včera pro Deník jedna z košetických pozorovatelek počasí.

Ryby mají nedostatek kyslíku

Teplé počasí přidělává vrásky na čele rybářům. Ryby totiž na extrémně vysoké teploty, které nejsou pro toto období běžné, nestačí reagovat. Navíc jim chybí dostatek kyslíku, protože platí, že čím vyšší teplota, tím je nižší hladina kyslíku rozpuštěného ve vodě. „Počasí nám dělá velké problémy. Například v sádkách na rybárně nyní pravidelně vzduchujeme. Problém s kyslíkem má hlavně bílá ryba a candát," přiblížil předseda pacovských rybářů Karel Síbrt. Ten také dodal, že počítají i s úhynem ryb právě v důsledku teplého počasí. „Nebude to ale nijak dramatické jako tomu bylo po jarních povodních," komentoval Karel Síbrt s tím, že zítra je čeká výlov Kameňáku, který se nachází na kraji Pacova a v neděli sloví rybník Obora.

Střídání teplot se může projevit i na zdravotním stavu. Podle lékařů je důležité se v tomto počasí správně obléci. Dbát by na to měli hlavně citlivější jedinci nebo rodiče dětí, které jsou k nachlazení náchylnější.

„Správně zvolené oblečení je v těchto dnech důležité. Ráno je teplo, takže není potřeba děti až moc oblékat. Zhruba před třemi týdny to bylo jiné. Ráno byl mráz, ale odpoledne už pěkné počasí. Někteří rodiče děti ráno hodně oblékli, ale nechali je v tom i odpoledne. Děti se pak zpotily a onemocněly. Tehdy jsme měli pár případů laryngitidy, ale nyní bych řekla, že je nemocnost v normě," řekla pelhřimovská lékařka pro děti a dorost Jana Norková.

Zůstávají vodní ptáci i rehek

Blahodárně toto počasí nepůsobí jenom na lidskou psychiku, ale i na faunu a floru. V říjnu většinou vrcholí odlet ptáků do teplejších krajin. Letos však některé druhy stěhovavých ptáků nikam nespěchají.

„Většina jich už odletěla, ale třeba vodní ptáci nebo rehek domácí tu ještě zůstávají. Příznivé teploty je nenutí k odletu. Stejně tak počasí nevadí zvířátkům. Naopak jsou ráda, že si nemusí dělat zásoby na zimu," řekl Pavel Koubek z Občanského sdružení Zelené srdce. Ten zároveň dodal, že se může stát, že vykvetou některé druhy kytiček, což ale není nic neobvyklého. „Horší by bylo, kdyby byly mrazy a pak přišlo náhlé oteplení. To by pak vadilo zvířatům i kytičkám," poznamenal Pavel Koubek.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu přetrvají příjemné teploty zhruba do příštího úterý, kdy by se rtuť teploměru měla zastavovat mezi 13 až 17 stupni Celsia.  Pak by mělo následovat ochlazení. Teploty spadnou na 7 až 12 stupňů Celsia.  Navíc v úterý a ve středu by mělo být oblačno až zataženo, s občasným deštěm a přeháňkami.

Nechme se tedy překvapit, zda se vyplní pranostika, která říká: Je-li říjen velmi zelený, bude zato leden hodně studený.